İNGİLİZCE SEVİYESİ BAŞLANGIÇ OLANLAR İÇİN KANADA'YA GİRİŞ
  • Arkadaşlar Merhaba

Bende vize başvurusu yaptım ve sonuç bekliyorum. Bu sitedeki her açılan yeni başlıkları okudum. "Kanada'ya Giriş" adlı başlıkda anlatılan olaylar var. İşte Uçak'da form doldurmalar, havaalanı polisi ile ilgili diyaloglar vb. Benim ingilizce seviyem başlangıç seviyesi olduğu için açıkcası bu tür diyaloglar'da problem yaşayabileceğime düşünüyorum Size sorum bu gibi diyaloglar'da ingilizce seviyesi düşük olanlar nasıl bir yol izlemeliler yada siz nasıl bir yol izlediniz.

Ayrıca hayatımda ilk defa uçağa binecek birisi olduğum için açıkcası uçak beni korkutuyor. Bir de malum okula Aralık ayında gideceğiz. Hava şartlarını anlatmaya gerek yok. Bu konuda da neler yapmalıyım yada sizler neler yapdınız?

Şimdiden Teşekkürler...
  • Mrb asd
    Bildigim birkaç şeyden bahsedebilirim.
    Uçakta sana verilen formu kesinlikle anlayarak dogru doldurmalıymışsın anlamadan sorulara 'yes no' cevaplar vermemeliymişsin.
    Çünkü yanında tohum var mı gibi sorular varmış.
    Bu yüzden ingilizcesi az olan kişiler yanlarında sözlük yada databank benzeri birşey bulundurursa iyi olur.
    Arkadaşalrın tavsiyesi kışlık şeyler ve yazında oradaysan birazda yazlık alabilirsin yanına o yüzden ben çogunluk kışlık birazda yazlık aldım.
    Vancouver a gidiyorsan yagmura dayanıklı şeyler ve şemsiyeyi unutma dediler:)
  • ErtiErti
    Moderatör
    Bu konuda daha önce "dil bilmeyenler ne yapacak" isimli başlıkta da değinmiştim. Oradan copy/paste ile aktarıyorum:

Elinizde, İngilizce'nizin kendinizi ifade edebilecek kadar yeterli olmadığuna ve Kanada'ya falanca kurumda falanca süre İngilizce eğitimi almaya geldiğin geldiğinize dair, tercihen ajansınızın antetli kağıdına basılı bir yazı olmalı.
    Ayrıca bu yazıyla birlikte okula kabul kağıdını, okul ücretinin ve konaklama masraflarının ödendiğine dair makbuzları, kalacağınız yerin adresini ve bu adresteki kişilerin iletişim bilgilerini yazan dökümanları da sunabiliyor durumda olmalısınız.
    Bu dökümanları vize görevlisine verdiğinizde vize görevlisi de durumunuza göre işlem yapacaktır.

Buna ilaveten, ingilizcenin başlangıç seviyesinde olsa dahi kendinizi konuşmaya zorlamalısınız, ingilizcem kötü diye suskun kalmamalı ya da sadece yukarıda belirttiğim dökümanları sunup, geri plana çekilmemelisiniz.
    Bazı ifadelerin cümleye dökülüşü başlangıç seviyesinde olanlar için dahi atla deve değil. Dil sürçmesi, heyecandan unutma gibi durumlar ilk defa gelenler için gayet normal ama bu tarz durumlarda dahi ağzınızdan bir iki kelime çıkmalı. Baktınız heyecandan istediğiniz gibi cümle kuramıyorsunuz, ya da diliniz sürçüyor. Sakin olun, derin nefes alın. Sonra baştan başlayın. Basic dahi de olsa konuşmanız (basit düzeyde kendinizi ifade edebileceğinizi varsayarak söylüyorum), karşınızdaki memur için olumlu bir durum. Size sorulacak muhtemel soruların cevaplarını gitmeden önce bir kağıda yazıp, çalışabilirsiniz. Kısa vadede ancak bu çözümü önerebilirim.
    Çok basit bir örnek:
    Hepiniz "aynı amacı taşıyan" aşağıdaki tip sorularla karşılaşacaksınız:
    Why are you here/ Why Canada / Why did you come here / What are you going to the here
    Bu soruya hepiniz cevap verebilir. Yanılıyor muyum?
    Yani buna cevap vermek için uzun uzun cümle kurmanız gerekmiyor. 3 hatta 2 kelime yeterli: "For ESL"
  • ErtiErti
    Moderatör
    Uçakta verilen formu doldurmanız çok uzun sürmez. Sanırım birçoğunuz bu formun neye benzediğini merak ediyor. CIC'nin sayfasından alıntılanan aşağıdaki linkte örneğini bulabilirsiniz :
    Customs Declaration Card - Ülkeye giriş formu

Şimdi bu formu adım adım dolduralım. Boşluklu yerleri büyük harfle doldurmayı unutmayın.
    Not -1 : Bu formu doldururken Kanada'ya tek başına gittiğinizi; yanınızda silah, yemek, hayvan, bitki götürmediğinizi; varsa bile yanınızdaki sigara, alkol konusunda gümrük-limitlerini aşmadığınızı varsayıyorum.

Part A:
    Tek kişi geleceğinizi varsayarak,

1 nolu alanın karşısındaki "Last name, first name and initials" kısmının altına sırayla soyadınızı ve adınızı (varsa göbek adınızı da) arada birer boşluk bırakmak kaydıyla yazın.
    Date of birth : Kısmına doğum tarihinizi "yılın son iki hanesi / ay / gün" formatında yazın.
    Citizenship : "Turkish" yazın. (ya da öncelikli olarak nerenin vatandaşıysanız onu yazın.)
    2,3,4 nolu alanları doldurmanıza gerek yok. Çünkü tek geliyorsunuz. Sizden başkası yok.
    HOME ADDRESS:
    Ulkeye ilk girisinizde Turkiye'deki adresinizi yazin (Asagidaki sekilde)
    "Number, street, apartment No."nun olduğu alana sırayla "hane no", "sokak/ cadde adı", "daire no" ek olarak da "semtinizi" yazın. "Apartment No" ingilizcede daire numarasıdır. Karışıklık olmasın.
    City/Town : Şehriniz
    Prov./State : Türkiyede Eyalet sistemi olmadığı için burasını boş bırakabilirsiniz.
    Country : Ülkeniz
    Postal/Zip code : Posta Kodunuz. Gelmeden önce öğrenin PTT'nin sayfasından ya da telefonla arayarak.

3 sene sonra gelen duzeltme:
    Turkiye'deki adresinizi yazmak zorunda degilsiniz, Kanada'da kalacaginiz adresi yazabilirsiniz.

Arriving by: Hava yoluyla geldiğiniz için "air" seçeğenini işaretleyin.
    Flight No: Uçuş kodu. Boarding kartınızda yazar.
    Purpose of : Öğrenim amaçlı geldiğiniz için "Study" seçeneğini seçin.
    Arriving from: Amerika'dan direkt olarak ya da Amerika aktarmalı gelmediğiniz sürece "Other country direct"i seçin.

I am/we are bringing into Canada : Bu kısımda yanınızda getirme ihimali olduğunuz ve özel değerlendirme kapsamındaki eşyalara yönelik sorular var.
    -Firearms or other weapons : Yanınızda ateşli veya kesici/delici türde silah var mı? Cevap "no" olmalı.
    -Commercial goods, whether or not for resale : Yanınızda sıfır ya da ikinci el, satış amaçlı ticari mal getirdiniz mi ? Cevap "no" olmalı.
    -Meat/meat products; dairy products; fruits;vegetables; seeds; nuts; plants and animals or their parts/products; cut flowers; soil; wood/wood
    products; birds; insects.(e.g. samples, tools, equipment) : Yanınızda et/süt ürünleri; mevye, sebze; tohum, kuru gıda, bitki; toprak, gübre; haywanat, sakatat, hayvan ürünleri, kuş, böcek; ahşap malzeme getirdiniz mi? Cevap "no" olmalı.
    - Currency and/or monetary instruments of a value totalling CAN$10,000 or more per person.? : "Yanınızda değeri 10,000 Kanada Dolarından yüksek döviz ya da parasal karşılığı olan bir döküman (çek vs..) var mı ? " Cevap "no" olmalı.
    - I/we have shipped goods that are not accompanying me/us. : "Beraberimde olmayan malzemeleri, önceden Kanada'ya gönderdim." Cevap "no" olmalı.
    - I/we have visited a farm and will be going to a farm in Canada. : Daha önceden çiftlik ziyaretinde bulundum ve Kanada'da çiftlik ziyaretinde bulunacağım." Cevap no" olmalı.

Part B Visitors to Canada:
    Duration of stay in Canada : "Kanada da kalacağınız sürenin gün olarak karşılığı." Vizenizi uzatacak dahi olsanız, ilk etapta vizenizin size müsade ettiği süreyi gün cinsinden yazın. Ben öyle yaptım.
    Do you or any person listed above exceed the duty-free allowances per person? (See instructions on the left.) : "Siz ya da beraberinizdeki bir başkası, kişi başına müsade edilen duty-limitlerini aştı mı ? " Cevap "Hayır" olmalı.

Part C Residents of Canada : Kanada vatandaşı olmadığınız ya da Kanada'da daimi ikamet (göçmenlik) hakkına sahip olmadığınız için bu kısmı geçiyorsunuz.

Part D Signatures (age 16 and older): I certify that my declaration is true and complete. : "Bilgilerimin doğru ve eksiksiz olduğunu taahhüt ederim"
    1 nolu yerin karşısına imzanızı atın.
    Date Y Y M M D D : O günün tarihini, "yılın son iki hanesi / ay / gün" formatında yazın.

Bu kadar.
    Not -2 : Eğer "I am/we are bringing into Canada" kısmındaki sorulardan bazılarına "yes" deme ihtimali olanlar varsa lütfen formun solundaki "Instructions Part" kısmını inceleyip limitleri öğrendikten sonra cevaplasınlar. Yoksa yukarıdaki örnek yanıltıcı olur ve ben de mesuliyet kabul edemem.
  • Erti, Harikasın :) bilgiler için teşekkürler.
  • Merhaba Erti

Bu konuyu inan daha önce görmedim. Görsem seni bu kadar uğraştırmazdım. Neyse copy/paste yapmışssın zaten...

Bu forum'da verdiğin bilgilerin Türkiye'de yaşayanlar için ne kadar önemli olduğunu bir bilsen. Ben Tankut Bey'in yerinde olsam seni çalışan olarak yanıma alırdım belki almışdır da:) İnanırmısın bazı başlıkda anlattıklarını yazıcıdan çıkartıp saklıyorum. Orada lazım olur diyee...

Ayrıca ben bu forumun Kanada hakkında en faydalı bilgiler içeren site olduğuna inanıyorum.Bizlere bu imkanı sunan başta Kanadam.com ailesi olmak üzere herkese kendi adıma çok teşekkür ederim...
  • Erti ben bu formu yazıcıdan çıkarıp Tükenmez Kalem'le doldurup direk daha uçağa binmeden doldursak... (Tabi vize sonucunun olumlu geldiğini düşünerek söylüyorum). En azından uçakda yapabileceğimiz olası hatayı sıfıra indirmiş oluruz. Kabul edilirmi sence böyle yaparsak...
  • kabul edileceğini sanmıorum, çünkü verdikleri form normal kağıttan biraz daha kalın bi kağıt ve koparmak için yerleri fln var. Ama sen çıktı alıp doldur, uçakta bakarak doldurursun kolaylık olur sana.
  • Bu konu hazır açılmışken benimde sormak istediğim birşey var.
    İngilizcesi element.-pre int. olupta kanada hava alanına vardıktan ve çıkış kapısından geçtikten sonra yaşadığı deneyimleri paylaşırmı acaba? Bu benim kafama takılan durumlardan biri. Burdan okulu ayarlıyoruz hadi o tamam, ev ayarlanıyor, evin adresini alıp gidip kapılarını çalıp ben geldim diyorsunuz onlarda haa hoşgeldin diyemi karşılıyorlar yada nasıl oluyor :) .
  • uçaktan indikten sonra study permit almak için çoğu kişiden farklı bir bölüme gidiyorsun. Zaten gerekli işaretler var hatta bir görevli elinde tutuyor bu işaretleri:) ben geldiğimde sıra yoktu 5 dakkada bitti o işte, sıra varsa biraz orada beklersin. Sonra bavulunu alıp çıkıyosun. Karşılama istediysen biri elinde isminin yazılı olduğu kağıtla bekliyor oluyor zaten seni ve gideceğin eve götürüyor. Gideceğin evde muhtemelen bu işe alışkın, uzun süredir yapan insanlardı o yüzden dolayısıyla direk hoşgeldin diyip odana çıkarıyolar, bazı kuralları fln anlatıyorlar, o kadar:) yani gideceğin evdekiler senden daha tecrübeli olduğu için yönlendiriliyorsun. zaten sonra da ister istemez kendini, uçak yolculuğunun verdiği yorgunlukla, yatağında uyuyor buluyorsun:)) en azından benim başımdan geçenler bu şekilde=)
  • ErtiErti
    Moderatör
    @asd
    pasha'ya katılıyorum. Çıktının kabul edileceğini sanmıyorum ama dert etme, havaalanında pasaport kontrol noktasının önünde bu formlardan deste deste var, uçakta doldurmak zorunda bile değilsin ama söylenildiği gibi, çıktısını alıp doldurur yanına alırsın, sonra asıl formu da çıktıdan bakarak doldurursun. Formun orjinal halinin boyutu sayısal loto kuponu kadar bir şey.

@extreme
    havaalanının dış hatlar kapısından ilk kez çıktıktan sonra, seni, elinde a4 kağıda ismin yatay bir şekilde yazılmış halde bekleyecen biri ya da birileri olacak. Elinde, üzerinde isim yazılı kağıtları tutan kişilere ve kağıtta yazılı isme bakarak, seni hava alanından alacak kişileri kolayca bulabilirsin. Seni genelde van tipinde olan araçlarına götürüp konaklayacağın yere bırakırlar.Aldıkları ücret normal taksi ücretinden en az 2 ki en fazla 3 katı olduğu için ben ikinci gelişimde taxi transfer istemedim. Direkt taxiye atlayıp gittim gideceğim yere. Ama fiyatı her ne kadar yüksek olsa da, ilk defa gelenler için önerebilirim. Zira, elinden tutup yol yordam gösteren biri nezaretinde konaklanılacak yere gitmek güven verici olabiliyor. Benim ilk geldiğimde yaşadıklarım da pasha'nınkinden farksız, eve vardıktan sonra ev sahiplerine yorgunum deyip, zıbarıp yatmış, sonra gecenin bir yarısı uyanmıştım. Malum yerel saate alışmak 1 haftayı buluyor.
  • Bu arada bir şey soracağım arkadaşlar. Ben 3 aylığına dil kursu başvurusu yaptım. Kağıtlarım 1 haftadır içeride.Danışman 2 hafta ile 8 hafta arası bir şey söylüyor vize sonucu için. Sizce ne zaman çıkabilir?
  • asd arkadaşım vize sonucunu bekleme sürecinde 7. haftamı doldurmuş durumdayım.Hala daha konsolosluktan bir cevap alabilmiş değilim.Yani danışmanının söyledikleri doğru.Hatta daha da ileri götürülebilir.Süre 1 hafta ile 8 hafta arasında değişiyor.Sana bol sabır diliyorum...
  • 8 hafta bekleyipte sonra red aldığını görmek insana çok koyar sanırım. 8 hafta olması kabul edilemez bir durum , o süre içerisinde insan planda yapamaz. Bende yakın zamanda başvuruda bulunacağım ancak 2 ay bekleyipte negatif sonuç gelirse yıkılırım.
    Ne gibi etkenler var acaba vize akibetinin kısa yada uzun zamanda belli olmasının ? kusursuz bir şekilde belgeleri hazırlayıp göndersek yinede 8 hafta bekleme olasılığı varmı ?
  • Arkadaşlar benim vize kısa dönem öğrenci vizesi olduğu için daha erken çıkabilir diyorlar. Sizce bu doğru bir yorummu? Ayrıca gerçekten 8 hafta ise çok uzun bir süre. Arkadaşlar bir de şansımıza Aralık ayına kaldık. Hem bayram var hem de yılbaşı. İnşallah vize sonuçları Ocak ayına sarkmaz...
  • Benim vize başvurum 9 aylık dil eğitimi içindi.6 aydan az olan eğitim süresi öğrenci vizesi gerektirmediği için çabuk sonuçlanma ihtimali yüksek.Evraklarımı özenerek ve üzerinde ciddi şekilde durarak hazırladım.Baştan savma bir dosya göndermedim.Ama yine de uzun bir süredir bekliyorum.Bu süre sonunda şayet red alırsam yıkılmam ama zaman kaybettiğim için üzülürüm.Sonuçta alternatifler çok.Tek İngilizce konuşulan ülke Kanada değil.Avustralya da iyi bir seçenek olarak cebimde duruyor..Ve maliyet açısından aralarında cüzi de olsa Avustralya lehine bir farklılık söz konusu.
    İnanır mısınız, sabretmenin ve metanetli olmanın ne demek olduğunu daha yeni öğrendim arkadaşlar.Sevgili asd arkadaşım eğer 6 aydan uzun bir programa katılacaksan kendini, vizeni Ocak ayında alacakmışsın gibi hazırlamalısın.Dediğin gibi bayram ve yılbaşı, süreci olumsuz yönde etkileyecektir.Vize akıbetinin kısa ya da uzun zamanda belli olmasının en önemli etkeni bence tamamiyle vize memurları arkadaşlar.Evrakın ne denli düzgün, tekrar ülkene geri döneceğine dair sunmuş olduğun kanıtlar ne kadar inandırıcı olursa olsun, insan yargısı bir bilgisayar gibi kesin kurallar dahilinde olmadığından red ya da onay alma arasındaki fark, ancak dosyanı elinde tutan memurun, o anki ruh haliyle eline aldığı mühürün rengi kadar.Bunun dışında tabii ki vize memurunun "dur şu dosya bir beklesin, ben şimdilik şunlarla ilgileneyim" tarzında bir yaklaşımı bile vize sonucunun 1 hafta oynamasına neden olabilir.Kendimi vize memurunun yerine koyduğumda, açıkçası önceliği 6 aydan az süreli eğitim alacaklara verirdim.Çünkü bu kişiye verilecek vize türü turist vizesidir.Ve kişi bunu Kanada sınırları içerisinde uzatabilme şansına sahip değil.Fakat öğrenci vizesi alan biri bunu rahatlıkla yapabilir.Sırf bu nedenden ötürü bile öncelik sırası değişebiliyorsa benim 7 hafta beklemiş olmam çok anormal karşılanmamalı.
    Kanada 9,984,670 km²'lik yüzölçümü ile dünyanın 2. büyük ülkesi.Ve buna karşın nüfusu 2008 yılı itibariyle sadece 33,5 milyon.İnce eleyip sık dokumalarını anlayabiliyorum.Tam tarihi hatırlayamıyorum fakat yakın bir zaman öncesinde Kanada Konsolosluk'unda ismini vermek istemediğim bir hanım, sevgilisiyle birlikte yüksek meblağlar karşılığı bazı kişilere Kanada vizesi tahsis ederken yakalandı.Bu olaydan sonra daha sıkı bir denetimin geldiğini hepimiz farkediyoruz.Ama tekrardan bir revizyona gidilmesi gerektiği de aşikar..
  • Moral bozmak gibi olmasın arkadaşlar ama benimki 4 günde çıktı,kursum 24 haftalık,vizemide 10 aylık vermişler. Benden önce başvuran arkadaşlar hala bekliyorsa bunda en büyük faktör daha öncedende yurt dışına çıkışlarımın bulunması ve 5 yıllık amerikan vizemin olması, tabi birde işlemleri ayarlayan kursunda etkisi olabilir. Hokans a katıldığımı pek söyleyemiyeceğim çünki ordakilerin memurluk zihniyeti bizimkilerden daha disiplinlidir bence. Umarım sizinde vizeniz en kısa zmanda çıkar ve bu sıkıcı bekleyişten kurtulursunuz.
  • Forumun çeşitli yerlerinde vizemin çıktığını belirtmiştim fakat başlıklara tıklayan arakadaşların yorulmaması ve konunun gündeme gelmesi nedeniyle tekrar yazmayı uygun gördüm. Sevgili s.esin arkadaşım öncelikle vizen hayırlı olsun. Senin de söylediğin üzere önceden A.B.D vizenin olması Kanada vizesinin alımında doğrudan olmasa da mutlaka olumlu bir etki yaratmıştır. Benim pasaportum beyazdı. Yani daha önceden alınmış herhangi bir vize yoktu üzerinde. Bu da vizemin elime 9 hafta sonra ulaşmasının nedenlerinden biri.
    Bana katılmamanın nedenini "memurluk zihniyet"lerinin daha "disiplinli" olmasına bağlamanı açıkçası anlayamadım. Disiplinli çalışan memurlara sahip bir Konsolosluk'ta sanıyorum ki rüşvet alan bir memur suç üstü yakalanmazdı. Ama şuna da açıklık getirmekte fayda var; Mutlaka ki orada çalışan herkesi aynı kefeye koymamak lazım. İşini hakkıyla yapıp, insanlara yardımcı olmaya çalışan memurlar vardır ve olacaktır.Ki zaten bu üzücü olayın açığa çıkmasından sonra sıkı bir denetim başlamış ve gereken düzen layıkıyla sağlanmıştır. Şayet ki belirtmek istediğin buysa, kesinlikle görüşlerine katılıyorum s.esin.
    Rüşvet denilen illet her devletin her kademesinde olabilecek birşey. Önemli olan bunu ortaya çıkarma gücüne sahip bir otoritenin varlığıdır. Ki biz bu olayı duymuş, gazetelerden de okumuş isek fazla söylenecek birşey kalmıyor.
    Ve son olarak şunu da yinelemek istiyorum; Senin de bildiğin üzere Türkiye'deki yabancı ülke konsolosluklarında çalışan memurların çoğu Türktür. Ve üzgünüm ki konsolosluklarda yolsuzluk sayfalarına adı karışanlar o ülkenin vatandaşı olan memurlar değil, Türk asıllı memurlardır.Bir forumda rastlamış olduğum cümleyi unutamıyorum-sözü yazan arkadaşımız bağışlasın ismini hatırlayamıyorum şimdi-"Türk'ün Türk'ten başka dostu yok cümlesinin ne kadar kifayetsiz kaldığını konsolosluğa gittiğimde anlamış oldum." demişti. Ne yazık ki kendi ülkenden olan bir memurla konsoloslukta mülakata girme şansızlığına sahip olursan seni zor dakikalar bekliyor. (Tekrar işini doğru yapan bir elin parmakları kadar olan memurları tenzih ederek konuşuyorum). Çünkü mülakatı yapan memur nedense kendini çalıştığı konsolosluğun bağlı olduğu ülkenin patronuymuş ya da o ülkenin toprak sahibiymiş gibi hissediyor.
    Feodal düzenin hakim olduğu konsolosluklarda iyi memurlarla karşılaşabilme temennisi ile...
  • Öncelikle İyi temennilerin için teşekkür ederim, durumu açıklamama gerek kalmamış sen zaten ne demek istediğimi anlamışsın. Kanada konsolosluğuna gitmedim işlemlerim aracı şirket tarafından yapıldı oyüzden ordaki türk çalışanlar için bişey söyleyemem ama aldığım diğer vizeler için hangi ülkenin konsolosluğuna gittiysem karşıma o ülkenin memuru çıktı mülakatlarda, memur zihniyetinin bildiğimiz zihniyette olmadığınıda bu işlemler sırasında edindiğim izlenimlere göre yorumladım. Herneyse umarım ne şimdi nede daha sonra böyle işlemler sırasında zor durumlarla karşılaşmayız.
  • oncelıkle ertiye cok tesekkur edıyorum paylasımı için...

@asd
    valla arkadasım ben dıger konulardada yazdım... 24 haftalık dıl kursu ıcın yaptıgım vıze basvurusunu 6 gunde aldım... banada enaz 4 encok 6 hafta ıcınde alırsın demıstı danısmanım... sanırım ekonomık krız yuzunden 6 gunde geldı :)
  • erti paylaşım için tşkrler.. :))
  • arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için herkeze teşekkür ederim. ben vize işlerimi tamamladıktan sonra cuma günü yolladım dosyamı salı günü cevap geldi . Onaylandı diye . beni ordan bir akrabamız alıcak . benim en çok korktugum aktarma sırasında yapmam gerekenler nelerdir bunun hakkında yardımcı olursanız sevinirim. bide vizemde iki tane tarih var o tarihler nedir ? expıry date vizemin sona erdiği tarih mi yoksa o süre içinde giriş yapmam mı gerekiyor ?
  • ErtiErti
    Moderatör
    Yapman gereken tek şey, uçaktan havaalanının transit bölgesine aktarıldıktan sonra (zaten uçaktan çıkar çıkmaz, transit bölgeye aktarılacaksın) biletinde yazan uçağa aktarma kapısını (gate) bulmak. Kapıyı bulduktan sonra da uçağın yolcu kabul saatine (boarding time) kadar zaman öldür. Yalnız uçaktan çıktıktan sonra Havaalanı güvenliği, prosedür icabı ayaküstü pasaport ve vize kontrolü yapacaklardır. Sen Kanada'da gideceğin yeri söyleyip, vizenin bulunduğu sayfayı da açık tutarsan, kontrol işi 2 sn sürer, yoluna devam edersin.

(Benim gibi şanssızdan da tamam yoluna devam edecekten önce laptop çantanın askısı kopar, çanta yere düşer; 5 dakika sonra da el çantanın omuz askısı kopar, çanta yere düşer. Sağlam çanta almak lazım.)

Vizendeki tarihlerden ilki, yani solda olan vizenin basıldığı tarih (issue date), sağdaki ise son geçerlilik tarihidir. (expiry date) Bu iki tarih arasında Kanada'ya giriş yapmalısın.
  • arklar ben bu konu hakkında bıraz bılgı almak ıstıyorum da bılgısı olanlar su msn adresını eklerlerse sevınırım yanı yetkılı kısı olsun olmasın sız ekleyın metinkelici@hotmail.com teşekkürler şimdiden:)
  • Gerçekten bu site mükemmel,ben 3-4 yıldır greencard içinde yerli bir acente den müraacat ediyorum ve bu kapsamda,bu ciddiyette bir site yok greencard ile ilgi
    li.keşke Kanadam com. Amerika ile de ilgilense.Saygılar.
  • green card icin, bir sirkete falan basvurmana gerek yok, internetten 3 dakika icinde kendinde basvurabilirsin, zaten senin basvurdugun sirkette, internetten basvuruyor senin adina bu siteden:
    http://www.dvlottery.state.gov/
    butun bu green kard gibi basit bir is icin danisman olan sirketlerin hepsi bu siteden basvurur, bu siteden baska hicbiryere basvurulamaz green carda.
    allah yardim etsin green kard gibi basit birseye kendisi basvuramayanlara.
  • Erti'ye... ACİLLLL...
    Niçin benim sorularıma cevap yazmıyorsunuz?
  • ErtiErti
    Moderatör
    Soru neydi h_dag?
  • h_dag;

soru sormadığın için cevap yazılmıyor olabilir mi?
  • ErtiErti
    Moderatör
    @stjohns:
    h-dag sorusunu su an mecvut olmayan baska bir baslikta sormustu ama o vaktiyle adima acilmis baslik amacindan ciktigi ve de h-dag'in orada sordugu soruda Kanada'ya ne amacla gitmek istedigini belirtmeyip sadece banka hesabina girip cikan miktarlardan bahsettigi icin, o basligi komple kaldirdim ve arkadasin da sorusunu bir ekstra bilgilerle daha net bir sekilde yenilemesini istiyorum. Ben Kanada'ya turistik, ogrencilk ya da gocmen olarak yasamak icin gidip gitmek istemedigini bilmedigim birinin banka hesabina periyodik olarak girip cikan miktara bakip vize olma olasiligina dair yorum yapamam malesef. Ben ve birkac arkadasim burada kullanicilarin gonderdigi mesajlari - ki bazilari Turkce demeye bin sahit isteyen bir dille yazilmis olsa dahi- anlamaya, utopik ya da olasi ayirt etmeden herkese elimizden geldigince, bilgimiz elverdigince yardimci olmaya calisirken, mesaj gonderen kullanicilar da daha bir zahmet bizlere yardimci olsunlar.

Bundan sonra direkt bana ya da baska bir kullaniciya yonelik soru ya da cagri niteliginde acilan her basligi, "erti 5 gun oldu hala cevap vermedin" kivamindaki her mesaji direkt silecegim. Yardimlarini esirgemeyen diger kullanicilara resmen haksizlik bu.
  • ben de arama kısmından h_dag diye arattım hiçbir mesajını göremedim, o yüzden soru yok dedim :)
    silindi diye kızdı belki de, ısrarla neden cevaplamıyorsunuz diyor.
  • @ erti
    bu uçakta dolduracağımız formda adres bölümüne türkiyedeki ev adresi mi yoksa kanada daki gidiceğimiz adresi mi yazıcaz ???
  • ErtiErti
    Moderatör
    ilk girisinde, (henuz study permit almadigin ya da girisin pasaportuna damgalanmadigi icin) turkiyedeki ev adresini yaz.
    Kanada'ya girdikten ulkede kalabilecegin sure periyodu icerisinde bir sekilde ulkeden cikip, ulkeye tekrar giris yaptiginda ise (mesela Amerika'ya gittin ve Amerika'dan Kanada'ya geri donuyorsun diyelim) bu kez ayni forma Kanada'daki adresini yaz. Bu demek oluyor ki bu formu Kanada'ya her girisinde dolduracaksin. Havayolu, denizyolu, karayolu farketmez. Bu form Kanada'ya giren herkesin eline tutusturulur.
  • kanadaya giden arkadaslar icin bir sorum olacak. yada bilen arkadaslar icin de:
    duty free lerden ne kadar icki ve sigara alma hakkimiz var ?
  • erti öncelikle werdiğin bilgiler için teşekkür ediorum we cewabını wermeyeceğin bi soru warmı bilmiorum...

ben turist vizesi aldım hawaalanındaki memur daha farklı soru soruormu turist vizesi ile gelene bide prosedürü anlatırsan sewinirim!!
  • @ Sean ;

Bu sorunun cevabını bende cok merak edıyorum.Bilen arkadaşlar yardım ederlerse çok sevinirim...
    duty free lerden ne kadar icki ve sigara alma hakkimiz var ?
  • Ülkeye giriş yapan yolcular için kişi başına alışveriş limitleri:
    3 karton Sigara
    4x75 cl veya 2x1 litre Alkollü içki
    1200 ml Parfüm
    2 kg Çikolata
    1 kg çay ve 2.5 kg kahve

Ülkeden çıkış yapan yolcular için alışveriş limitleri;
    9 karton Sigara
    12x75 cl veya 6x1 litre Alkollü içki
    3600 ml Parfüm
    6 kg Çikolata
    3 kg Çay ve 7.5 kg Kahve

Kaynak:
    http://www.atu.com.tr/tr/preorder/preorder.aspx
  • @chorozoglu

3 karton sigarayı istanbul'dan giderken bavula koysak, havaalnında falan bi sorun olur mu acaba? Uğraştırırlar mı çok?
  • 3 karton sigarayi istanbuldan cikarken alirsin ama Kanadaya sokamazsin :) Kanadaya verilen izin sadece 1 karton.eger bavuluna koyarsan ve bavulun aranirsa sende ucakta sana verilen forma 1 karton sigara getirdim diye yazarsa ceza yersin ve her kanadaya geldiginde bavulun aranir.2 karton sigara fazla sokmak icin bu risk alinmaz bence.