Kanada'da yaşam koşulları ve iş bulma
  • Merhaba arkadaşlar, formun genelini okudum fakat bazı soruların cevabını alamadım. Kanada 'daki yaşam standartları ile Türkiye deki yaşam standartlarının maddi ve manevi karşılaştırılmasını bulamadım.
    Örneğin
    Vancouver'da Aylık ev kiraları, ödenen vergiler, ev masrafları vb.
    Bunun yanında minimum alınması gerek maaş ne kadar olmalıdır. (örneğin eve tıkılıp kalmadan rahatca yaşamak için)

Kanada ya internetten yapılan iş başvurularının ne kadarının gerçekleştiği diğer merak ettim konudur. Türkiye/Ankarada yaşayan bir bilgisayar programcısı olarak belli bir yaşam standardım var. Bu standartları Kanada'da sağlamak için yine uygun bir iş bulmam gerekmekte. Sorum şu, Kanada'daki bilgisayar yazılım şirketleri başka ülkedeki kişileri kabul edip iş çağrısında bulunur mu, yoksa kanadaya gelip oradan mı iş başvurusu yapmak daha uygun olur.

Bu konuda cevap yazarsanız çok sevinirim.
    Saygılar ve Sevgilerimle
  • @pıkacu ,

Arastırdıgın soruların cevabını bulamaman cok dogal , inan hem turkiyede hem burda , veya dünyanın baska bir yerinde insanlar bu sorularının cevaplarını arıyorlar. Buraya gelsen aklın türkiyede kalıyor acaba turkiye de durumum ne olur du diye. Turkiyede kalsan acaba kanada da durumum ne olur diye düşünüyor insan. Yinde bir kaç detay vereyim.

Kanada IT alanında yüksek ücret ve iş imkanı sunuyor.Yeterli ingilizce düzeyi ve başarılı projeleri olan bilgisayar programcısı , uzmanı , mühendisi vb. gibi kişilerin iş bulma sıkıntısı oldugunu pek düşünmüyorum. Fakat bu da demek değil ki bütün kanada firmaları bizim türk bilgisayar programcılarını yana yakıla arıyorlar. Tavsiyem Tr'de ki yaşam şartlarınızdan bir az da olsa memnunsanız , önce ordan şirketlere Cv'nizi ve projelerinizi yollamayı , herhangi bir cevap çıkmaması durumunda, buraya co-op imkanı tanıyan eğitim programlarıyla gelmenizdir.

Yaşam koşullarına gelince ; Vancouverda Aylık Kira masrafı Downtown da Studio Dairelerde 900 den başlamakta ; Fakat diğer bölgelerde 2+1 evleri 650 dolara da bulabilirsiniz. Bu seçim size kalmış. Kendimizi Eve kitlemeden yasamanın maliyeti kira dahil 2000 dolar civarı. Kira bölüşülürse 1300 dolar civarı

Buda başlangıç saat ücreti 15 dolar civarı olan IT elemanı için haftada 40 saatten 40x4haftax15 dolar.2400CAD doları.

Ileri derecede ingilizce bilgisi iş bulmada ki en önemli konulardan biri ; Yuzyılın bulusunu yapmadıktan sonra ingilizce iletişim saglayamayan kişileri çok da tercih etmeyecekleri ortada.

Beklentiler herkese göre değişir. Yazdıklarımın ise sadece örnek oldugunu unutmayın. Yarın öbür gün 2500 dolar maas dedin ; biz geldik buraya , pizzacıda calısıyoruz derseniz sorumluluk kabul etmem :)
  • Sayın Vancouver,
    verdiğin bilgiler çok aydınlatıcı ve güzel olmuş.
    Çok teşekkür ederim.
  • benim adim seyfettin .turk vatandasiyim kirgizistanda okuyorum ve busene bitiyor.kanadaya gitmek istiyorum ama sartlari bilmiyorum.ileri derecede rusca ve butun turki dilleri biliyorum ajentalik ve kuaforlukte yetenekliyimm numaram +996 555 37 23 25
  • @vancouver slm
    bende work and study ile gelmeyi düşünüyorum vancouver a acaba iş bulup işin ne iş olduğu önemli değil çalışıp kira ve yaşam masraflarımı karşılayabilirmiyim genellikle ilk ay aile yanında kalınıyor 750kanada doları 3 ögün yeme içme elektirik su internet dahil bu fiyat bu 750 kanada dolarını çalışarak örneğin pizzacıda çıkartabilirmiyim ? sen ne iş yapıyorsun kira ne kadar ödüyorsun kısaca bilgilendirirsen herkese faydalı olacaktır.
  • Merhaba arkadaşlar vancouver'de bir otelden iş teklifi aldım ben aşçıyım aşçılık okulu mezunuyum aynı zamanda mesleki bilgimde baya iyi bana gönderdikleri iş hakkındaki yazıda maaşın 2800 ile 5800 arası olduğunu meslekibilgiye göre yazmışlar,ve bana applıcatıon form ve şirketin iş başvuru formunu gönderdiler bunları el yazısı ile doldurup imzamı atıp scan ettikten sonra mail ortamında göndermemi istiyoru ayrıca passport ve 2 adet foto isitiyorlar durum nedir arkadaşlar sizden bilgi almak istiyorum iyi derseniz uğraşacam ama yok bu şartlar iyi değil derseniz uğraşmayacam şimdidien yapacağınız yorumlar için teşekkür ediyorum.Bu arada şunuda belirteyim mesleğim gerçekten iyidir ben onlara c.v atarken yaptığım yemeklerin resimlerinide yollamıştım.
  • otelin adi nedir? Vancouver pahali bir sehir 2800 dolarada gecinirsiniz ama daha azi ile yetinebiliyorsaniz.
  • Pasaportun ardindan dikkat et para istemesinler.
  • Kanadada ahci kalmamista Turkiyedenmi getirtceklermis.Dikkatli ol bence.Parani kaptirma,bak once kac bin tane insan acikta geziyor otel sektorunde ahci olarak.Neden hazir oturumu olan yada Kanada vatandasi birini isi almak sadece bir evet demeye bakarken firma o kadar evrakla yazismalarla ugrassin !!!
  • pek inanma ama aşçılık açıkta olan mesleklerden biri pr listesinde bile adı geçiyor cooks