TURİST VİZESİ İÇİN YARDIM LÜTFEN?
  • MERHABA ARKADAŞLAR;
    15 TEMMUZ-9 EYLÜL ARASI VANCOUVER'DA ILAC DİL KURSUNDA 2 AYLIK DİL EĞİTİMİ ALMAK İSTİYORUM,KURSLA GÖRÜŞMELER YAPILDI ÜCRETİ ÖDEMEM İÇİN VİZE ALMAMI BEKLİYORUZ.GEÇEN HAFTADA PASAPORTA BAŞVURDUM VE BUGÜN PASAPORTUM ELİME GEÇTİ.VİZENİN KOLAYLIKLA ALINABİLECEĞİNİ SANIYORDUM AMA FORUMDAKİ YAZILARI OKUYUNCA BAYAĞI PANİKLEDİM,RED EDİLEN ÇOK...

RED EDİLMEMEK İÇİN NELER YAPMAM LAZIM SİZCE??
    21 YAŞINDAYIM ANKARA ÜNİVERSİTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM.HAZİRANDA OKUL BİTİYOR YANİ MEZUN OLUYORUM AMA VİZE İŞLEMLERİNE OKUL BİTMEDEN BAŞLAYACAĞIM İÇİN ÖĞRENCİ GÖZÜKECEĞİM BU BENİM YARARIMA MI OLUR???
    HALAM VANCOUVER'DA YAŞIYOR,GİDERSEM ONUN EVİNDE KONAKLAMAMI YAPACAĞIM.HALAMIN ORDA OLMASI BENİM İÇİN AVANTAJ MI OLUR DEZAVANTAJMI VİZE ALMA KONUSUNDA???
    İLK KEZ GİTMİYORUM,2001 SENESİNDE AİLEMLE BİRLİKTE 1 AYLIĞINA GİTMİŞTİK YİNE HALAMIN YANINA,TATİL AMAÇLI...İYİ NİYET MEKTUBUNDA BUNU BELİRTMELİMİYİM???
    ORTADİREK BİR AİLEYİZ ÖYLE KABARIK BİR BANKA HESABIMIZ YOK,2 EVİMİZ 2 ARABAMIZ VAR SADECE,BANKADA EN AZ NE KADARLIK PARA OLMASI OLUMLU OLUR VİZE ALMAM İÇİN???
    DİL OKULUM 2 AY SÜRECEĞİ İÇİN ÖĞRENCİ VİZESİ DEĞİL TURİST VİZESİ(GEÇİCİ İKAMET) ALMAM GEREKİYOR DEĞİL Mİ??
    ASKERLİĞİMİ YAPMAMIŞ OLMAM,TÜRKİYEYE GERİ DÖNMEK ZORUNDA OLDUĞUMUN BİR KANITI DEĞİL MİDİR? İYİ NİYET MEKTUBUNDA BUNU SÖYLEMEM LEHİMEMİ OLUR YOKSA ASKERDEN KAÇACAĞIM DÜŞÜNÜLEREK RED Mİ EDİLİRİM???
    TEMMUZUN 15İNDE GİDECEĞİM KANADAYA EĞER VİZEYİ ALIRSAM,VİZE YE ŞUAN BAŞVURSAM ÇOK MU ERKEN OLUR,BELLİ BİR SÜRESİ VARMI BAŞVURUNUN???

ŞİMDİLİK AKILMA GELEN SORULAR BUNLAR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM...
  • Turist vizesini nereden cikardin,
    Elbette ogrenci vizesine basvuracaksin,

Eger niyet mektubunda yeterince aciklayici olamazsan ve mali olarak yeterli birikim gosteremezsen donecegine ikna olmazlar,
    Halanin orada olmasi senin acindan dez avantaj gibi gorunebilir, sana sponsor oldu mu ya da bir sponsorluk mektubu gonderdi mi,
    gondermediyse iyi, butun masraflari kendi ailenin karsilayacagini yazmalisin niyet mektubunda
    ve 2 aylik bir kurs icin minimum 10000 dolar gostermen fazlasiyla yeterli olur.

Sanirim 15 mayis gibi basvurabilirsin..
  • 6 aydan daha az sureli dil kurslari icin turist vizesi yeterlidir, study permit zaten vermezler.. 6 ay ve daha fazla sureler icin study permite basvurulabilir.
    maddi olarak ailenizin duzenli gelirini gosterin, birikimlerini gosterin. niyet mektubunda neden ingilizce ogrenmek istedigini ve bunun icin neden kanada'yi sectigini iyi aciklamalisin, bol sans
  • kanada büyükelçiliğinde danışmada turist vizesi almam gerektiğini söylediler 6 aydan az eğitim aldığım için...herhangi bir sponsorluk falan yok,sadece okulun göndermiş olduğu kayıt kabul maili var,onun çıktısını alıp iyi niyet mektubuma ekleyeceğim.Peki bu göstermem gereken 10bin doların anne veya babamın banka hesabında mı olması gerekiyor,nasıl göstereceğim bu parayı?
  • arkadaşlar bu arada cevaplarınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum=)
  • yurtdışında akraba olupta söyleyip - söylememek arasında bende cok gittim, geldim ama sonunda vize başvurusunda hic bir şey söylemedim.Bir faydası veya zararıda olmadı. Bunu danışmanın varsa ona sorarsan yardımcı olur.6 aydan daha az bir dil eğitimi için turist vizesi alman yeter.Okul devam ederken başvuru yapman senin yararına olur.Sponsorluk işine gelirsek illa dışardan biri olacak diye bir mevzu yok annen veya baban kimin üzerinde daha cok mal beyan edeceksen onu sponsor yapabilirsin kendine.Sponsor mektubu yazman yeterli forumda olması lazım. Yurtdışında senin tüm eğitim konaklama vs. karşılayacağım gibi bir şey olsa yeter.Bu 2 ay için 10 bin dolar diyen arkadaş kimse babası sabancının akrabası galiba.Biletler ve okul ücreti dışında bankada en fazla 5 milyar göstersen yeterli ve bu para annenin , babanın veya senin üzerinde olsa yeterli eğer 0'dan bir hesaba konulacaksa hareketli olsun parayı al biraz harca sonra tekrar koy vs. yani baktıklarında anlamasınlar sırf yurtdışı için koyduklarını ,tavsiyem tabiki aileden birinin hesabını kullanman illaki hareketli bir hesapları vardır.Askerliğin geri dönme konusunda çok fazla bir yardımı yok zaten senden tecil belgeni isterler, ve kanadaya önceden gittiğini bildirmeyi unutma.

Umarım alırsın vizeni başarılar dilerim.
  • Teşekkürler swask =) bir danışmanım yok,bilmiyorum yardım almam gerekir mi,kendim belgeleri tamamlarım ve aklımdaki sorularada böyle forum ortamlarından cevap bulurum diye umuyorum,siz ne tavsiye edersiniz danışmanlık konusunda?? akrabamın orda olduğunu belirtmem daha iyi olur sanki,çünkü 10 yıl önce yanına gittim,araştırıp bulurlar nasıl olsa,bu sefer bilinçli olarak akrabamın olduğunu söylemedim zannedip,direk reddederler diye korkuyorum.Ankara üniversitesinde son sınıfım ama Açıköğretim fakültesindede 2.sınıfım,o da üniversiteden sayılıo mu Kanada için ? =)
  • Önemli değil , bir danışmanla çalışmak her zaman iyi olduğunu savunuyorum , gerçekten insanın unuttuğu çok şey oluyor vize başvurunu yaptıktan sonra aklın başına geliyor , ayrıca kanada vizesinde niyet mektubu diye bir olay var amerikadaki gibi yüzyüze gidip konusamıyorsun sadece kargoyla iletmene izin veriliyor. ( 1 kaç istisna haric ) O yüzden o mektupta sanki vize memuruyla yüzyüze konusur gibi her soruya cevap vermen şart.Güzel bir ingilizcem var yukarıdaki yazdıklarımı çevirebilirim dersen eyvallah ama çok sıkıntı çekiyor insan bu konuda ,danışmanlar sadece sana istenilen belgeleri söylerler onlara iletirsin onlar niyet mektubunu yazıp ,ingilizce cevirilecek belgeri cevirip bizzat elleriyle konsolosluğa gönderirler ve vizenin çıkıp çıkmadığını kendi evinden beklersin.Forumda niyet mektubu ile ilgili yardım konusu var ama yinede bir danışmanla çalışman senin yararına olur. Akraba konusunda dediğin doğru ,önceden gittiğinde neden ve kim için gittiğini belirtmissindir zaten o yüzden söylemen daha yararlı olur , ben onu atlamışım. Üniversite konusuna gelirsek ikiside üniversite sayılır tabi sonuçta vizeyi verenlerde Türkiyede ikamet eden insanlar herşeyden haberleri vardır o yüzden bir sıkıntı çıkmaz ikisinde de okuduğunu söyleyebilirsin.
  • Anlıyorum,peki istenilen tüm belgeler mi ingilizceye çevrilecek,noter onaylı şekilde?
    vize için bildiğim gerekli belgeler;
    dil okulu davet mektubu,
    yanında konaklayacağım akrabamın davet mektubu,
    anne-babanın çalışma durumlarını belgeleyen evraklar,
    banka cüzdanı,
    öğrenci belgesi ve transcript
    niyet mektubu

bu belgeler dışında istenen belge yok bildiğim kadarıyla vize için,doğrumu??
    bu belgelerin hepsimi ingilizceye çevrilecek
  • hangi belgelerin ingilizce olması gerekmekte arkadaşlar ???
  • http://www.canadainternational.gc.ca/turkey-turquie/index.aspx?lang=tur
    burayı inceleyin arkadaşlar faydası olacaktır...
  • "Orijinali İngilizce veya Fransızca olmayan tüm belgelerin onaylı tercümesi bulunmalıdır"
    Diye bir not var buyukelciligin sitesinde.
    Benim belgelerimin (tapu,ruhsat,banka dekontu,maas bordrosu,ogrenci belgesi,transcrip,vb...) hepsi turkce,bunlarin hepsini noter onayli bir tercumana tercume ettirmem gerekiyor ozaman,degil mi???
  • Oncelikle selamlar, araniza yeni katiliyorum. Baris can bende yeni basvurdum turistik vize icin, faaliyet belgemi ingilizce ve turkce olarak aldim ticaret odasindan fakat danisman firma turkcesini koydu zarfin icine, bende senin takildigin ingilizce tercume olayina takilmistim ve ingilizcesini koymamiz gerekmiyor mu dedim?.. Danisman firmadaki gorevli bana su yaniti verdi; siz 1 kez basvuruyorsunuz, ben 500 tane yolluyorum :) turkcesi kafi dedi.
  • @barisscan yeminli tercümanlar var onlara gidip tercüme ettirmen lazım " onaylı tercüme bulunmalıdır " durumu o oluyor. Sayfasına para alırlar kaç para olduğunu bilmiyorum.Hangi belgelerin çevrileceğini bende bilmiyorum. Tercümana gitmeden önce sağlam birinden yardım al tercümana gidip sorma bunlarda çevrilecek mi diye adam bu nasıl olsa bilmiyor hepsini çevireyim çok para alırım diyebilir. Çoğu danışman ayrıca yeminli tercümandır danışmanlardan birine sorabilirsin.
  • Dün bi tercümanlık bürosuna gittim belge başı 15 liraya onaylı tercüme yapıyoruz dediler,kesinlikle tercümesi gereken belgeler hangiler bilsem iyi olacak.
    bir diğer sorum kanada.com.tr de IMM5257 yi nette mi doldurmam gerek yoksa çıktısını alıp diğer belgelerle onuda mı yollamam gerek ????
    bu sorumada cevap werirseniz çok sevinirim.
  • ARKADAŞLAR BİR DE ŞUAN TOPLADIĞIM BELGELERİMİ YAZIYORUM EKSİKLERİM VARSA SÖYLERSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

* 2 ADET EV TAPUSU FOTOKOPİSİ (ANNE VE BABAMIN ÜSTÜNE)
    * 2 ADET ARABA RUHSATI FOTOKOPİSİ (BABAMIN VE BENİM ÜSTÜME)
    * KENDİ BANKA HESABIMDA 4BİN LİRA OLDUĞUNU GÖSTEREN BANKA HESAP CÜZDANI
    * ESKİ PASAPORTUM
    * BABAMIN ECZACI OLDUĞUNA DAİR TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİNDEN ALINAN BELGE
    * BABAMIN ECZANE RUHSATI
    * ANNEMİN ÖĞRETMEN OLDUĞUNA DAİR OKULUNDAN ALDIĞI BELGE
    * ANNEMİN MAAŞ BORDROSU
    * KANADA'DA EVİNDE KONAKLAYACAĞIM HALAMIN DAVET MEKTUBU VE HALAMIN MADDİ DURUMUNU GÖSTEREN BELGELER (İNGİLİZCE)
    * GİDECEĞİM DİL OKULUNUN DAVET MEKTUBU (İNGİLİZCE)
    * ANKARA ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ OLUĞUMA DAİR ÖĞRENCİ BELGESİ
    * TRANSCRİPT

ARKADAŞLAR EKSİĞİM VAR MI???
    BU BELGELERDEN HANGİLERİ KESİNLİKLE İNGİLİZCE OLMALI,PARANTEZ İÇİNDE İNGİLİZCE DİYE BELİRTTİĞİM BELGELERİN DIŞINDAKİ TÜM BELGELER TÜRKÇE???
  • Merhaba barisscan. Ben ılac toronto için vize aldım. 8 haftalık bir eğitim. Haziranda gideceğim. Öncelikle sen kesin vize alırsın diyorum. Bende ankarada öğrenciyim. Durumumuz çok iyi değil. Babamda emekli. Kanada da akrabam var fakat ben konsolosluğa bunu bildirmedim. Danışman aracılığı ile başvurdum. Benim danışmanım şu belgeleri ingilizceye çevirmiş:
    Askerlik tecil belgesi
    Vukuatlı aile nüfus kaydı
    Babamın maaş bordrosu
    Arşivli sicil kaydı
    Sadece bunları ingilizceye çevirmiş danışmanım. Noter onayı diye birşey yok danışmanım boşuna para verirsin dedi gerçektende öyle.
    Zaten öğrenci belgesi ve transkript i ingilizce aldım okuldan. Sponsorluk mektubu vardı ingilzice. Benim vize formlarımı görmedim bile ben danışmanım doldurmuş ben sadece imza attım. Bu arada anne veya babanın üzerinde en azından bir 15-20 bin tl varsa akrabanı söyleme derim ben. Kolay gelsin İnşallah alırsın vizeni:)
  • Tesekkurler toronto91:)
    Yalniz ben askerlik tecil belgesi ve arsivli sicil kaydimi almadim :S gereken evraklarda rastlamamisim hic,sart midir???
  • Toronto91 birde su kanada.com.tr deki formlardan hangisini doldurdun İMM5257 disinda form doldurdunmu? Net ortaminda dokduruyoruz degilmi?yazicidan ciktisini aliyormuyuz?
  • Evet onlarda alınacak sen e mail adresini yaz istersen ben sana gereken belgeleri göndereyim. Sen oradan kendine göre hazırlayacağın belgeleri seç ve onları hazırla.Formları danışmanım doldurdu ben hiç görmedim bile sadece son gün imza attım o kadar. Askerlik tecil belgesi şart mı bilmiyorum ama sicil kaydı şart tabi. Sen eksiksiz bir şekilde hazırla gerisi onlara kalmış ki sen öğrencisin ve anladığım kadarıyla durumunuz da o kadar kötü değil.
  • barisscan@yahoo.com mailim teşekkür ettim toronto =)
  • Arkadaslar bu sabah yaptim basvurumu,hadi hayirlisi :)
  • @barisscan cvbı ilet hmn bkliorumm.. umrm olur.
  • Daha cevap yok arkadaslar,haftaya kaldi heralde..
  • Arkadaşlar kargo elime geçti,6 aylık SX1 vizemi almış bulunmaktayım =)
  • tebrik ederim barıscan bende beklemediyim.. sanırım salı gunu en geç belli olur umrm cıkar lanet olsaı vize cok stresliyim ya..
  • teşekkürler,umarım seninki de çıkar,boş şans =)