Kanada'daki Turkler
  • arkadaslar hadi soyle bisey yapalim herkes buraya hangi sehirde oturdugunu, ne is yaptigini ve kac senedir burada oturdugunu yazsin hem tanismis oluruz hemde burada birbirimize soru sorarken kolaylik olur...Ben baslayayim Vancouverde oturuyorum 1 sene oldu geleli ILAC ta dil egitimi aliyorum.
  • mukhu@ slm;bende Vancouver'da oturuyorum;downtowndayım.5 ay oldu geleli:))henüz çok fazla ve detaylı bilgi sahibi değilim ama öğreniyorum yavaş yavaş :))
  • mukhu merhaba bir senede dil seviyen ne kadar ilerledi tofel ve ilts yapabilirmisin ben geleli bir hafta olduda zorlaniyorum ya ...
  • Albertanin degisik yerlesimlerinde yasadim ,Turkiyenin buyuk sehirlerinde yetisenler buralarda kesinlikle yasayamaz . Zaman kaybi oldu fakat 1 verip duzune geri isteyenlerin inadina tek basima ayaklarimin ustunde durmam icinde gerekliydi.Yakinda goc halindeyim . Sanirim Toronto ve civari Turkler icin en avantajli bolge .Konsolosluk vs gereksinmeler orda .T.H.Y ninde ordan direk Turkiye seferleri var . Yani bu ulkenin kalbi goller bolgesi diye adlandirilan Toronto .Dolayisiyla imkanlari diger bolgelerden daha fazla.
    1 ANI; Yillar once Torontoya gormeye gittigimde 1 istanbullu ogrenciyle karsilasmistim , saf saf ya abi, burda 1 Sultanahmed Ayasofya bile yok demisti... Metropol Toronto bile yavan gelmisdi genc kardese.
    Aspet ; dil denen sey dilini konustugun insanlar gibi dusunmektir asliyla.. Belirli yastan sonra 1 sandalyeye oturup digerine kol yaslama huyu degismiyor iste . iyi sekilde lisan ogrenmenin yasla alakasi var.. Herseyi cocuk gibi aninda kopyalayabilen 1 beyne sahip olanlar haric. 1 tavsiye ogrendigin her kelimenin sende kalmasi icin yazilisinida ogren Basarilar..
  • deniz

. bende 1aydan beri burdayim ama dile hakim olamiyorum anliyorum ama cumle kuramiyorum. unutkanlikta var off sence yazarak calismak faydali mi yoksa bise ogrenmeden gidecem :(
  • @denizk yazdiklarini dikkatlice okudum gercekten sen kanadayi iyi biliyorsun anladigim kadariyla biraz kanadadan bahsedersen cok iyi olur hem yeni uye olan arkadaslar kanada hakkinda bilgi sahibi olurlar hemde buraya gelmek isteyen arkadslara biraz isik kaynagi olursun...
  • dilara 123 ve aspet,

Yüksek sesle okuyarak paragraf ve hatta kısa makalelerin ezberini yapmanızı öneririm. Bir de öğrendiğiniz zamanları bütün kişilere uygulayın. Bunu yaparken de değişik fiiller ve nesnelerle kendi yaratıcılığınızı kullanarak tekrarlayınız. Ben bunların çok yararını gördüm.
  • abi actigim konuyla ilgisiz cevaplar vermeyin lutfen kik sen kendinden bahsedermisin biraz?
  • merhaba ben hem dil ögrenmek istiyorum hemde çalışmak ben kanada mı amerikamı hala karar veremedim agbi bana bir yardımcı olurmusunuz
  • Merhaba, Ben 17 Ekimde Vancouver'a Ilaç dil okuluna gitmeyi düşünüyorum.. Ancak Türkiyeye uzak olduğu için kafamda bir sürü soru işareti var.. İngilizcem çok iyi değil.. 6 ayda istediğim gibi geliştirebilir miyim bilmiyorum.. Orada kalanlar bana yardımcı olursanız sevinirim.. Ailenin yanında kalıcam.. İlk defa evimden bu kadar uzağa gidicem.. Gittiğime değer mi?
  • Merhaba,ne güzel bir başlık ve paylaşım bunlar:)Biz de 2 çocuğumuzla Toronto ya yerleşiyoruz yakında.Bize çocukların ilk baştaki adaptasyon sürecinde yardımcı olacak bir abla arıyoruz.Öğrenci olursa hem harçlığınada faydası olur inancındayım.Hepimiz öğrenci olduk sonuçta.İlgilenen olursa burdan mail bilgisi verebilirim.
  • merhaba,
    ben de 1 aydır dil okuluna gidiyorum , 5 ay daha devam edeceğim. okul vancouver downtown da - yanında kaldığım aile ise burnaby de.
    geleli çok olmasa da buraya 6 ay gibi süreler için gelecek arkadaşlara nacizane tavsiyem en az intermediate seviyesinde gelin. nedenine gelince, başlangıç seviyesindeki bir insan 6 ay gibi sürede anca intermediate olarak buradan ayrılır ki bence bu kadar yola, zahmete , paraya değmez.....

syg, svg
  • red, cok dogru bir yorum. Buraya hic lisan bilmeyip gelenler kendilerine cok zor bir durum yaratiyorlar. Tek hayat bakimindan degil, ayrica ogrenme bakimindan da: Mesela siniflar Ingilizce, nasil anlayacaksiniz ne dediklerini? Minimum bir lisan hukmunuz olsun ki, butun ustune daha ekleyebilesiniz. Turkce'yi de 6 ayda ogrenmediniz, baska bir lisani bu kadar kisa bir surede mukemmellestirmeyi nasil bekleyebilirsiniz?
  • Bu arada konuyu biraz saptirdik yine. :) Belki sirf lisan ogrenimindeki zorluklar uzerine ayri bir tartisma acilirsa bu konunun daha genisligine munazarasini yapabiliriz.
  • Selamlar.Bizde kanadaya başvuru yaptık ve kabul edildi.Hazırlıklara başladık.Türkiyeden cıkıp farklı bir yerde türk aramak çok garibime gitmeye başladı :)
  • OnurYanık
    bende aynı şeyi hissetmiştim . 6 aydır vancouverdayım; ilk zamanlar hiç gerekmeyecegini düşünerekten bu tarz site ve blogları araştırmamıştım . ama altı aydan sonra bir türk'e ihtiyacım oldugunu farkettim ve aramaya başladım gerçekten insan garip hissediyor ..
  • Yorumlarınız için ben çok teşekkür ederim..:) Sanırım yine kafam karıştı.. Çünkü intermediate seviyesinde değilim ve gittiğimde istediğim gibi geri dönemiycem sanırım..:/ Ama şöyle de söyleyebilirim.. başlangıç seviyesinde de değilim.. anlayabiliyorum az da olsa derdimi anlatabiliyorum.. alt yapım var ama unuttuğum için tekrar ortaya çıkmayı bekliyo.

Benim master'a başlamam için herhangi bi dil sınawından ( üds, kpds...) 60 almam gerekiyo.. Eğer o kadar emek verip oraya gidip geldiğimde bu puanı alamazsam hiç hoş olmaz.. Aldığım eğitimin bu sınavlara bi faydası olur mu?
  • Çalışırsanız olur elif. Ama kafayı takmanız gerek.
  • ben de Toronto dayım ..6 Aralık 2010 da geldim..eşimin sponsorluğu neticesinde yani evlenerek geldim buraya..ing eğitimi aliyorum..şuan 4,level de yim..Costi ye gidiyordum...eşimin izni dolayısıyla 2 aydır evdeyim..inş önumuzdeki ay başka bir kursta başlamayi duşunuyorum..
  • ErincErinc
    Yönetici
    Arkadaşlar Eylül ayı başında Vancouver'da meetup düşünüyoruz. Böylece birbirimizi daha yakından tanıyabileceğiz. Bir sonraki ay Toronto da olabilir. Detaylar belli olunca yeni başlık açacağım.
  • grup gezisi yapip dogu yakasina gelmek isterseniz newfoundland'de bir toplanti duzenleyebiliriz :)
  • ErincErinc
    Yönetici
    @stjohns St. John's sanirim Kuzey Amerika'da Vancouver'a en uzak sehir. Grup gezisi yaparsak sehir merkezinde Stanley Park'a gideriz heralde :) Davet icin tesekkurler ama.

Vancouver'daki arkadaslar, Eylul'un ilk haftasina birseyler ayarlayamaya calisiyoruz, haberdar edecegim.
  • merhabalar erinc

Alberta da hergangi bir get together yok mu? hep vancouver hep toronto..burada da bir suru Turk ogrenci var:) hem gezmis olursunuz
  • ErincErinc
    Yönetici
    Merhaba @behlike
    Alberta'ya bu aralar yolumuz düşmüyor ama, isterseniz siz de bulundugunuz sehirde bir meetup organize edebilirsiniz. Forumdaki Albertalı arkadaslar da katılırlar.
  • super olur gercekten.ben Calgary deyim. Calgary deki arkadaslar biz de bir bulusma ayarlayalim. nedir bizim bu kopuklugumuz!!! Burdan tum Calgary de yasayan arkadaslara sesleniyorum zaten sayimiz az ; bir bulusma sart
  • Merhaba
    Vancouverdayim geleli 2 gun oldu ILSC de toefl kursu icin geldim gelicek insanlara tavsiye eger sigara iciyorlarsa. Getirebildiginiz kadar getirin keza 12 dolar burada :)
  • peki kota ne kadar? yani tütün mamullerinin bir sınırı var mi
    yoksa eger 1 bavul bile alabilirim
  • Fiyattan ziyade ayrica ziftlenirken kanunen binalarin on kapisindan minimum 6 m. uzaginda durmaniz gerekiyor:
    http://vancouver.ca/ctyclerk/newsreleases2008/NRsmokingregs.htm

Aksi takdirde birisi sikayetci olursa (veya bazen olmasa da) en azindan guvenlikten papara yersiniz. Veya okula ceza yazildigi takdirde, okul da hincini sizden cikarabilir.

Alternatif plan: Birakin su pisligi. >;-/

Hem temiz nefes almak isteyenlerin havasinin icine etmezsiniz, hem de senede yuzlerce (ve biliyorum kimisi icin binlerce) dolar tasarruf edebilirsiniz.

O parayla kendinize sigaradan cok daha fazla haz verebilecek mutluluk kaynaklari yaratabilirsiniz.
  • Zaten birakmya calisiyorum burada.
  • Ve evet var 1 paket getirebiliyorsun.
  • Zaten birakmya calisiyorum burada.

Seni cani gonulden tesvik ederim bu konuda. Vancouver'daki ortami sigarayi birakmak icin cok yatkin bulacaksin. Cunku icmeyenler cogunlukta, ve cogunluga katilmak daha kolaydir genellikle. Biraktigin zaman haber ver, seni ilk tebrik eden ben olacagim. :)
  • Nasil 1 paket :)) yasal olarak zaten en az iki karton sokabiliyorsun herhangi bir ulkeye. Gumruk vergisi verirsen daha fazlada sokabiliyorsun ama bazi ulkelere daha fazla da vergi odemeden sigara tarzi urunleri sokabiliyorsun. Arkadaslar bu konuda bet bilgisi olan varsa ve bilgilendirirse sevinirim
  • Ben çine 4 karton sigarayla girdim ve gelirken 6 kartonla döndüm kimsede sormadı kontrolde etmedi. Ama kıbrısdan gelirken sıkıntı oldu 2 karton sokabildim.

Kanada da nasıl merakediyorum bilenler varsa??
  • CanM

Zaten bırakmaya çalışıyorsan sana önerim:

Yazar: Allen Carr
    Kitap: Sigarayı brakmanın kolay yolu.

Ben günde 2.5 paketten sıfıra üç günde indim ve olay kafamda da bitti daha da aramadım yıllarıdır.

Hayatım değişti, güzelleşti.
  • ben Avrupa'dan aktarma ucagimi beklerken esime 2 karton sigara almistim, tane hesabi ile sayiyorlar, maalesef asmisim bu sayiyi. valizimi falan aradilar manyak herifler sanki kacakciymisim gibi, bir ton beklettiler. vergi de odedim 50-60 dolar kadar...haram olsun:) freeshoplardan fazla sigara alir ve valizinizde saklarsaniz sorun olmaz ama elinizde posetle armut gibi 2 karton sigara tasirsaniz benim gibi, vergisini pasa pasa odersiniz (yine benim gibi) :)
  • sigara kullanan,bırakamayan ama aynı zamandada kanada'da sigaranın pahalı olmasından yakınanlar,bence elektronik sigara kullanabilir.hemde sigara içimini azaltıyor.kimbilir belki bırakabilirsinizde.
  • merhaba arkadaşlar herkese selam olsun Istanbul dan :) Nisan ayında planladığım bir kanada ziyaretim var tabi vize alabilsek :) ottawa da yaşayan türk vatndaşları varsa iletişim kurmak isterim.
  • Edmonton'da yasiyorum. Yakinda 3 yil olacak. Dil sorunu yasamadim. Ingilizce biliyordum onceden. Kendi meslegimi yapabilmek icin diploma denkligi almaya calisiyorum. Izmirden sonra Edmonton'a alismak kolay olmadi. Neyse ki bu yil henuz kis gormedik. Onceki kis cok zorlu gecmisti.
  • merhaba arkadaslar edmonton da yasiyorum 1 ay oldu geleli ulasmak isteyenler hockeyci@hotmail.com mail adresi