Göçmenlik, Evlilik, Çalışma, İş Kurma ve Kanada'ya yerleşme hakkında herşey
  • malesef ki bayan, fakat tabi ki biriyle yaşıyor. Kültürel alışveriş gibi, onların hayatlarını görmek, geyik avlarına katılmak, kuzeyde aura ları izlemek gibi fikirlerimiz vardı. Ama sanıyorm bundan hic bahsetmesem daha uygun olacak? ev tapu araba para ya sahibim ailemin üzerinde tabi ki. banka da istedikleri para var. okul durumu yok ben inşaat teknikeriyim. Ama serbest calısıyorum, bu aya ait sigorta ödemelerimi gösterebilirim site üzerinden.
  • sayın Excellans

canada onayı geldiğinde bir mektup eşime ulaştı ve evraklarımın ankaraya yollandığını yazmışlardı. Aynı mektupta bir site ve siteden Qebec için gerekli evrakları çıkartıp doldurup göndermemiz gerektiğini belirtmişlerdi.Eşimde o siteden çıkardı evrakları doldurdu ve Qebec'e yoladı 22 aralıkda oraya ulaştı orda sorun yok...

Şimdii benim evraklarımın ankarada yollandığını belirtmişler ee dolayısıyla ankarada olması gerekiyor Qebec ile ankara aynı anda bu işlemi sürdürüyormuş

Verdiğiniz ling canada dosya sorgulama bana ankaranınki lazım Ankara'dan cvp alabileceğim bir yer varmıdır onu soruyorum.
    Eğer dediğiniz gibi olurda Qebec onayladıktan sonra ankara ulaşırsa benim işlem süresi 6 ayı geçer.Fakat önceden de belirtiğim gibi eylülün başında başvuruda bulunan eşimin bir arkadaşının eşi şu anda canadada.Onların söylemesine göre 3 ay bir hafta sürmüş onların işlemleri...

bu siteden ve sizden başka bu konularda danışabileceğim bir yer yok bilgilerinizi detaylı paylaşmanızı istiyorum CANADA-QEBEC-ANKARA şeytan üçgeninde nasıl bir prosüdür işler,ortalama ne kadar sürer ,bana mektup ne zmana gelir ,vize için ne zaman çağırırlar

teşekkür ederim
  • Benburak
    Merhaba, evet arkadaşınızı karıştırmayın fakat onun bir erkek arkadaşı varsa ondan davetiye alın ve sahip olduğunuz tapu, ruhsat ve banka durumunuz ayrıca ssk kayıtlarınız(Site üzerinden alıp print ediniz) ve bu tatil amaçlı gezi için uygun bir bahane ile basit ve net bir niyet mektubu+davetiye+destek evraklarınız+gidiş -geliş rezervasyonlarınız+başvuru formları+vize masraf dekontunun aslı ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Vize isteğinizi uzun tutmazsanız bence makul görülüp onay alabilirsiniz.
  • Cihan_6233
    Merhaba, verdiğim link evet Kanada Hükümeti Göçmenlik ve Mülteciler bakanlığı linkidir. Ve unutmayınız ki Ankara Kanada Konsolosluğu Vize Departmanıda bu bakanlığın alt birimidir. Ankara'nın - Paris'in - Nairobi'nin kendisine ait sorgulama sayfası ve data kayıtı zaten yoktur. Siz sizin eşinize gelen mektupta belirtilen DOSYA NUMARASI - EŞINIZIN ADI SOYADI - DOGUM TARIHI - DOGUM YERI vs bilgilerle check edebilirsiniz.... Ankara ne zaman sizin kendi şahsınıza adınıza MR. Cihan_6233 Sponsorluk başvurunuz- Perminant Residence başvuru dosyanız elimize XX tarihinde ulaşmış olup işlemlerinize YY tarihinde BXXXXXXXXX file numarası ile başladık mektubu yollarsa sizde bu sefer kendi DOSYA NUMARANIZI - KENDI SOYADINIZI- DOGUM TARIHI - DOGUM YERI girerek yine size verdiğim LINKTEN sorgunuzu yaparsınız. Eşiniz yada siz ayrı ayrı sorgularınızı yapabilirsiniz. Eşiniz ona gelen AOR mektuptan sonra dosya numarası, receipt Number, vs vs ile sizde size gelen yada gelecek olan AOR mektubundan sonra bu işlemleri yapabilirsiniz.

Vize onaylanma değil!!! PERMINANT RESIDENCE -(OTURUM HAKKI) BAŞVURU SONUCUNUZ ---- MINUMUM 2 AY MAKSIMUM 6 AY ICINDE eğer dosyanızda herhangi bir eksik evrak vesaire yok ise sonuçlanır.
  • teşekkür ederim excellans
  • Bu süre konusunda cok celişkiliyim. Herhangi bir tavsiyeniz olabilir mi? mesela doğum günü kutlamamı da orada yapmak istiyorum eger yetişirse vize. bu tarz şeylerden bahsetsem mi bilmiyorum.. hertürlü bilgiye acıgım teşekkürler
  • Cihan_6233 , Ben burak
    Cihan_6233; Ben teşekkür ederim. Öncelikle sabırsızlığınızı ve merakınızı anlıyorum. Fakat anlattıklarınızdan yola çıkarak dosyanız gayet olumlu ve yerinde işliyor sadece biraz sabır etmeniz gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim gibi siz yada eşiniz tüm yapılan işlemleri siteden takip edebilirsiniz. Olası gelişmelerde yine yardım ihtiyacı duyduğunuz konularda çekinmeden danışınız.

Benburak; Şöyleki eğer kalkıp arkadaşımın yanına gezi amaçlı gidiyorum 2-3 ay kalacağım şeklinde bir niyet mektubu yazarsanız bu inandırıcı olmayacaktır. Mektubunuzu olabildiği kadar basit ve net şekilde '' Ben XX şu tarihten beri arkadaşım olan YY'nin yapmış oldugu davet üzerine şu şu tarihler arası planladığım tatil planımı onunla geçirmeye karar verdim. Sunmuş olduğum destek evraklarımın incelenmesi sonucu xx--yyy tarihleri arasında ki ziyaretim için gerekli olan Temporary Visitor Vizemin onaylanmasını arz ederim.'' yani detaya çok girmeyiniz.
  • excellans merhaba,
    peki bu dil proof u için sınavlara girmek zorundamıyız? quebec için konuşuyorum.. örneğin bundan 2 sene önce yabancı ülkelerdeki üniversitelere master için başvururken eğer ki okuduğunuz bölümün öğrenim dili ingilizceyse ve derslerinizin %70 i -rakam farazi- ingilizce dille verildiyse toefl veya ielts vermek zorunda değilsiniz bunu kanıtlamanız yeterlidir... gibi.. gerçi 2008 yılının eylül ayında bu istisnayı bilmediğimden ötürü academic ielts almıştım (6.5) sınav sonucum elimde.
    aynı şekilde fransızca için de, lise diplomamı gösterdiğimde 8yıl boyunca aşağı yukarı tüm dersleri %80 diyelim fransızca aldığımdan ötürü ekstra bir sınava girme durumum olacak mı?
    yien bu konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm bir detay, acaba bu kontrolleri Cic mı yapıyor yoksa ankara daki vize görevlisi mi bu kriterlere uyup uymadığımı inceleyerek karar veriyor?
    soruları sorarken sizin asıl mesleğinizi ve bu kadar detaylı bilgiye nasıl sahip olduğunuzu merak etmiyor değilim... :)

ekşissözlükten:
    DALF: turkiye'de fransiz liselerinden ya da fransizca egitim yapan turk liselerinden mezun insanlarin almasinin gerekmedigi fransiz dili yeterlilik belgesi. cunku bu insanlar bu sinavdan 20/20 alarak gecmis sayilirlar.
  • Ozirka
    Merhaba, eğer elinizde zaten bu dillerden herhangi birini hatta ikisini birden yeterli olduğunuzu kanıtlayacak belgeleriniz, sonuçlarınız var ise hayır girmenize gerek yoktur. Zaten siz IELTS sonucuna sahipsiniz bunun üstüne 8 yıllık Fransızca eğitiminiz de artı puan olacaktır. Bu arada bu ispatlama durumu vize görevlisine yapılacaktır. Yani görevli sizin evraklarınızı ve belgelerinizi incelediğinde evet bu insan bu skillere sahiptir onayı verecektir. Eğer ilk başvuru dosyanızda bunları koyarsanız Cic'te - Qubec'te kontrol etmiş olup, diğer gereklilikler için Sağlık, Sabıka kaydı vs vs.. Ankara Konsolosluğuna gönderir. Eğer Konsolosluk görevlisi sizin dosyanızda verdiğiniz evraklardan ikna olursa sizi görüşmeye çağırmaz yada ek evrak için vesaire talep etmeden sadece sağlık raporu almanız için yönlendirme yapar ve rapor sonucunuz ulaştıktan sonrada size PR hakkınız için onay verir.
  • ErtiErti
    Moderatör
    Excellans:

Sana gecen carsamba bahsetmis oldugum Konuyu Vancouver'la irdeleyip netlestirdiginiz icin ve de vakit ayirdigin icin cok tesekkur ederim. ABD'den dondum, henuz gecerli bir permitim oldugu icin de Kanada'ya geri girisimde problem olmadi. Sirketim implied durumumu kabul etti, hatta sirketin HR departmani herhangi bir extensiona gitmesem bile sadece beklemekte olan bir PNP basvurusu ile bana legal olarak odeme yapabileceklerini beyan edecek kadar konuyla kel alakalar. "Naaptiniz siz, Minister of Finance'in elinde bekleyen bir basvuru bana C.I.C tarafindan belirlenmis immigration statuslardan herhangi birini vermez ki" dedim. Bana denk gelir hep boyleleri zaten.

PNP de file numberimi bana gondermeyip sirketime gondererek ne yapmaya calisiyor anlamis degilim. Cok stres yaratmaya basladi, ne olur ne olmaz diye essegi saglam kaziga baglamak istedim ve bu yuzden bir co-op work permite daha basvurdum. Ola ki PNP basvurum reddedilirse, bu kez yeni cikacak (tabi bu da reddedilmezse) co-op work permitten devam edip 1 senemi tamamlayip bu kez federaldan basvurabileyim diye... Bu noktaya kadar geldikten sonra pes edip, ya da burokrasiye takilip geri donmeye de korkuyorum acikcasi o yuzden her turlu alternatifi degerlendirmeye raziyim. O kadar tahsil yaptiktan ve de burada nispeten eli yuzu duzgun bir is bulduktan sonra, pizzacilara store manager kisvesi altinda PNP onayi verip ya da herhangi bir yuksek ogretim gormemis, Japanese agencylerde calisan hip-hopci Japon kizlarin LMO'larindaki "ama hem japon musteri toplayip hem de japonca'dan ingilizceye ceviri yapabiliyooo" gerekcesini approve edip ihtiyaci olduklari IT'cilere de average maasla aradaki birkac bin dolar yuzunden sirtini cevireceklerse kendileri kaybederler. Neyse konuyu dagitmadan bir kez daha tesekkurlerimi sunuyorum. Bana bol sans dile. Vancouver civarlarina gelince de haber et. Boylelikle yuzune tesekkur etme firsati da yakalamis olurum.
  • Excellans

Merhaba Excellans,

Benim size bir sorum var ve sizin de fikrinizi almak istiyorum. CIC we sitesindeki Ankara process surecleri icin bir yuzde dagilimi var asagidaki gibi:

Processing Times at Individual Visa Offices in Europe
    30% of cases finalized in:(months) / 50% of cases finalized in:(months) / 70% of cases finalized in:(months) / 80% of cases finalized in:(months)

3 4 6 7

Simdi matematiksel olarak yuzdesel olarak verilen degerlerin toplandiginda 100 degerini bulmasi gerekir. Burda verilen degerleri ben birturlu anlayabilmis degilim. Bunun mantigi nedir biliyor musunuz? Ayrica bir de soyle bir sorum olusuyor. Ankara'nin sitesinde de diyorlar ki normal process suresini %80 olan surec olarak alin yani bu durumda 7 aya denk geliyor ama siz genelde 2 ile max 6 ayda sonuclandigini soyluyorsunuz ve benim de hazirladiginiz tablolardan gordugum birkac kisi disinda hep soylediginiz sureclerde islemlerin sonuclandigi. Peki bu 7 ayda sonuclanan basvurular nerde?:)

Bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim.

Tesekkurler
  • Excellans,
    1 haftadır vakit buldukça forumu başından itibaren okuyorum şuan ancak yarılayabildim..
    1-)bu bahsedilen 11000$ başvuru yaparken hesabımızda olmak zorunda mı? (15600tl)
    örneğin sermaye piyasasında 2yıldır sürekli olarak hareket eden alım satım yapılan adıma kayıtlı 14000tl civarı bir miktar başvuruda sıkıntı yaşatır mı? miktarda tolerans söz konusu mudur? para illa vadeli vadesiz hesapta mı bulunmak zorunda?
    2-)bu belgelerin orjinallerini mi yollamamız gerekiyor yoksa yeminli tercümanda yapılan tercümesinin yanı sıra orda çektirip damgalattığımız orjinal fotokopisi de yeterli midir? sanırım yollayacağımız her belgeyi tercümesiyle beraber yollamamız gerekiyor, değil mi?
    aslında bununla ilgili aklıma birşey takılıyor. kanada daki visa office in işlevi nedir ankara'dakininki nedir süreç içersinde? çünkü ben kanada nın ilgileneceği ve inceleyeceği belgeleri tercüme ettirip, süreçte yardımı dokunacak diğer ek belgeleri -eğer ankara değerlendiriyorsa- türkçe haliyle yollamam uygun olur mu başvurum sırasında?
    teşekkürler
  • Erti
    Erti, Merhaba öncelikle hoşgeldin. Umarım ziyaretin hoş ve eğlenceli geçmiştir. Bu arada serzenişlerinde haklısın ama derim ki rahat ol. PNP biraz sürecek haberin olsun Canada Palace.BC office check ettiğimde ellerinde 463 PNP dosya vardı. Ama umutsuzluk yok gereken notlar verildi şimdiden hayırlı olsun:) Vancouver; ziyareti valla bu yılbaşı olacaktı ama eşim operasyon geçirdi mecbur erteledik. Yakın zaman da şubat gibi olabilir bu süreçte haber veririm. Tekrar iş hayatında ve Canada' da ki yaşamında başarılar Vancouver'a da selamlar...
  • Grace78
    Merhaba, Cic'in sitesinde ki dosya sonuçlandırma değerleri ortalama % değerdir. Yani Dosya sayısı %'si ve işlem sonuç %'si oranı gibi değildir bu yüzden toplamları %100 değeri oluşturmaz. Orada ki değerlendirmeyi şu şekilde yapınız.

Dosya işlem sonuçlandırılması ;
    Toplam başvuruların % 30'u şansla 3 ayda - % 50'u şansla 4 ayda - % 70'u şansla 6 ayda - % 80'u şansla 7 ayda ...Sonuçlandırılır.
    Ankara konsoslosluğumuz burada %80'lik baremi dikkate alınız demesinin sebebi başvuru sahiplerinin 1-2 aydan itibaren dosyaları hakkında konsolosluk görevlilerini rahatsız etmemeleri ve bundan dolayı da diğer işlemlerin gecikmemesini sağlamak amacı içindir. Uzun süren başvurular genelde başvuru sahiplerinin dosya içerikleri ve gerekli olan evrak teminleri vs ile alakalıdır. Normalde iyi ve güzel hazırlanmış bir dosya ve Konsoloslugun da yogunluğunu eklersek daha evvelde verdiğim gibi 2-6 ay ortalamasını geçmeyecektir.
  • bu arada forumu kitap gibi okuyorum.. dün fobi tülin ve maceralarındaydım bugünde izmir35 ve sevginin mutluluklarına şahit oldum.. hem gzl bi kitap gibi hem de bu son 2 olayı yaşamış gibi oldum ve umutlarım arttı :)
  • Ozirka
    Merhaba,
    1- Bahsedilen tutar başvuru dosyanızı verdiğinizde destek evraklarınız içinde banka dökümlerinizde olmalı 10.000 Cad ve üstü yeterlidir.
    2-Belgelerin yani türkçe olan belgelerin orjinalleri ve tercüme edilmiş şekilde yollanması gerekmektedir. Fakat pasaportunuz vs orjinalini koymanıza gerek yoktur sadece gereken sayfaların fotokopileri ve noter tasdiği yeterlidir. Kanada'nın süreçte ki işlevi sizin başvurduğunuz başlık altında yeterli olup kabul edilip edilmeyeceğinize karar vermektir. Ankara konsoloslugumuzun görevi ise bu onay verilen başvuru sahibinin sağlık, sabıka, eğitim ve adaptasyon yeterliliklerini inceleyip kişiye Entry - Giriş onayı vermektir.
  • yani işin kanada kısmı bizim ekran önünde yaptığımız testin gerçek hali.. ya da şöyle mi desek: kanada nın tek işlevi yolladığımız official belgelere bakarak testteki kriterleri tutturup tutturmadığımızı incelemek ve bunun için yeterliysek belgeleri ankaraya yollamak.. geri kalan tüm değerlendirme ankaranın görevi..
  • Ozirka
    Merhaba, kısaca şöyle Kanada'daki visa Office değil bu arada onu düzeltelim::) Kanada İçişleri Bakanlığı- Göçmenlik ve Mülteciler merkezi. Ön onayını verir ve derki başvuru sahibi sen bana belirttiklerine göre bu başvurduğun statüden ülkeme geçiş yapabilirsin, Sen Ankara konsoloslugu başvuruyu yapanın backround checkini yap ve gerekli incelelemer ve sunulanlar sonrası ona giriş iznini ver.
  • :)) aklıma gelmişken, ben mezun olduğumda liseden diplomamı aldığım gün müdür yardımcımızın talimatıyla diplomamızın fotokopileri çektirilmişti ve bunların hem önüne hem arkasına mühürünü ve aslı gibidir damgasını basmıştı ilerde lazım olursa kullanmamız için.. noter tasdikli fotokopisi yerine bunu kullanmam mümkün müdür? ve bize verilen diploma ilkokuldan sonra anadolu lisesi sınavıyla girmemize rağmen sadece son 3 yılı kapsıyor. çünkü lise diploması yazıyor ve öğrenim süresi 3 yıl yazıyor. dolayısıyla benim 8 yıl fransızca eğitim aldığımı kanada'ya kanıtlamam için hazırlık 1-2 daha sonra ise 6.7 ve 8. sınıf karnelerimide tercüme ettirmem gerekir mi? ki zaten yarı fransızca yarı türkçe karneler bunlar.. yoksa adayı ankarada değerlendirecek olan kişi zaten bu ülkenin vatandaşı olduğu için okulumdan ötürü fransızca seviyemi biliyordur buna gerek yoktur diyebilir miyiz?
    finansal durum için aklıma gelen bir başka soru ise vize alırken kredi kartı fotokopimizi götürdüğümüz gibi burda da bu bilgileri kullanmamızın bir yararı olur mu?
  • ErtiErti
    Moderatör
    @Excellans:

Teşekkür ederim. Herhalde hayatımda geçirebileceğim en güzel Christmas tatilini geçirdim ailemle Chicago'da. Keşke dün ve bugünü de day-off yapıp, yılbaşı ertesine kadar kalabilseydim ama kısmet değilmiş. Evet, BC PNP'deki benim başvuru ücretini alan eleman da başvurularda korkunç bir yığılmadan bahsetmişti, napalım hayırlısı... Eşine de şimdiden geçmiş olsun diyor, bir an evvel sağlığına kavuşmasını diliyorum. Her şeyin başı sağlık. Vancouver'a selamını muhakkak ileteceğim. O da ben de inşallah daha buralardayız, geldiğinde muhakkak görüşürüz. Yardımların ve iyi dileklerin için tekrardan çok teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.
  • Merhaba Excellans,

Ozur diliyorum ama ben anlamadim su yuzde olayini!:( 6 aydan fazla suren islemlerde dosya eksiklikleri olabilecegini ilettiniz kesinlikle haklisiniz ama benim durumumdan ornek vermek istiyorum. Ben cok detayci bir insan oldugum icin iliskimizle ilgili tum sorulari masal gibi gun gun anlattim. Iliskimiz boyunca esimin ailesiyle birlikte cekildigimiz tum fotograflari, dugun fotograflarini, balayi fotograflarini ve ustune balayindan sonra yine aileden birinin dogumgununde ailecek cekildigimiz fotograflari hikayaleriyle birlikte koydum. Hatta dugun gunu Botanik bahcesi kiralamisdik fotograf cekimleri icin. Onun izin belgelerini, faturalarini, balayi oteli faturalarini ve dugun icin kiraladigimiz yerin faturalarini koydum. Tanisdigimiz andan itibaren basvuru gunune kadar olan ki 8-9 aylik bir surecdir, ay ay tum telefon faturalarini koydum. Biz dugunden 5 ay oncesinde birlikte yasamaya baslamisdik ve benim telefon faturalarim zaten yasadigimiz ortak evin adresiydi ve esim bu nisanlilik doneminde beni sirketinin ozel saglik sigortasina common-in-law'i olarak dahil etmisdi. Bu evragi da koydum. Yani bizim fotograflarimizi goren herkesin yuzumuzdeki mutlulugu gormemesi icin kor olmasi lazim. Ayrica kim sahte bir evlilik icin bu kadar masrafin altina girer bilemiyorum. Benim tek eksik evragim RCMP idi ve onu da 5 ekimde ellerine aldilar. 3 ay dolmak uzere ve bana donup de suyunuz buyunuz eksik diye bir sey de istemediler biliyorsunuz zaten detaylari. Yani siz eminim ki bu RCMP raporu eksik basvurulari gormussunuzdur ve bu insalar benim gibi bu kadar beklemek zorunda kalmislar midir? Sizin listenizde TC-Yusuf beyin basvurusu da bayaa gecikmis acaba benzer bir problem yuzunden midir? Biliyorum siz bana sabredin 15 ocak'a kadar bir cvp alirsiniz dediniz ama bu durum benim sinirlerimi cok bozuyor cunku ben sebebini bilmedigimde rahata eremeyen bir insanim, boyle temcit pilavi gibi isitip isitip onunuze getiriyorum ama elimde degil. Benim basvurumun 7 aydan da fazla surmesi mumkun mudur? Bu arada tabi benim sabika kaydimin tarihi gecti ve Nisan basinda da saglik raporum 1 yili dolduracak. Sizce tekrar isterler mi bunlari benden?
  • Bu arada kendi derdimle ugrasmakdan yeni yilinizi kutlamayi unuttum, kusura bakmayin. Sizin ve sitedeki tum arkadaslarin yeni yilini kutlarim, insallah 2010 hepimize huzur ve mutluluk getirir.
  • Herkesin yeni yılı kutlu olsun! 2011e Kanada'da girmeniz dileğiyle!
  • 2010 da herkesin tüm dileklerinin (özellikle kanada ile ilgili :) ) gerçekleşmesini dilerim..
  • 2010 Hepimize istediklerimize ulaşma, hayallerimize kavuşma fırsatları sunar.
    Herkese tüm sevdikleri ve sevenleri ile birlikte önce sağlıklı ve huzurlu ve kocaman mutluluklar veren bir yıl diliyorum.
    2010 umarım hepimizin yılı olur :)
  • merhaba EXCELLANS mutlu yıllar.excellans eskı yılın son gununde cok sevındırıcı bır haber aldım esımden sponsorluk basvurusu kabul edılmıs ve ANKARAya gonderılmıs.excellans bır sorum olacak bundan sonra kı surecte ne yapmam gerekıyo nasıl bır yol beklıyor benı.ayrıca esıme CLİENT ....... VE ....KID ID.... NUMARASI VERILMIS bu numaralarla ANKARA dakı surecın nasıl ısledıgını mı ogrenecegız bıraz bılgı verırsenz sevınırım tesekkur ederım herkese mutlu yıllar
  • erka02 :)
    Hayırlı olsun! ne güzel böyle haberler duymak burda!
    Herkesin yeni yılı kutlu olsun..grace78 artık eşine kavuşsun!
    2010 vizelerin jet hızıyla verildiği bir yıl olsun...

grace78,
    Kendimden çok senin vizeni düşünüyorum. Belki biz daha başındayız ve zaten beklenecek normal sürenin içindeyiz de ondan. 7 ayı geçerse buradaki arkadaşların benim yapacağım temcit pilavlarına hazır olmalarını öneririm :)
    Bir haftadır bakamamıştım foruma.

ozirka,
    ben de okumuştum senin gibi! ah o Nuray'ın vize süreci yok mu! hiç unutmuyorum baştan başlayıp okumuş, vize aldığını güne gelince ağlamıştım..

erti,
    haklısın alışığız tabii ki o kavramlara..ben hoşuma gittiği için yazdım parantez içinde "work permitlerini" :)
  • Feyza
    Cok tesekkurler guzel dileklerin icin feyza, cok incesin. 2010 hepimize guzel haberler getirsin ama cok cabuk getirsin nolur!:)

Erka02
    Tebrik ederim, bir an ben de o mektubu aldigimiz gunu hatirladim nasil havalara ucmusduk ilk asamayi atlattik diye...Goreceginiz uzere herkesin hikayesi cok farkli ama standart olan prosedurler herkes icin ayni tabii. Simdi evraklarin Ankara'ya ulastiktan bir sure sonra sizin icin bir dosya acilacak ve Ankara da verdiginiz adrese dosya numaranizin oldugu bir mektup gonderecek. Is de o dosyanin acildigi tarih sizin de hikayenizin basladigi tarih olacak!:) Eger tum evraklariniz tam ise cic websitesine gore o unlu tarihden itibaren process suresi 3 ile 7 ay arasi. Yine siz durumunuzu o dosya numarasiyla cic websitesindeki bu linkden https://services3.cic.gc.ca/ecas/authenticate.do?app=ecas kontrol edebilirsiniz ama pek detayli bir bilgi yok orda genelde de guncellenmiyor. Yani beklemek disinda bir baska secenek yok maalesef. Kolay gelsin size simdiden, insallah cok cabuk sonuclanir.
  • Ozirka
    Merhaba, bahsettiğiniz ASLI GIBIDIR damga ve ibaresi bulunan Karnenizin fotokopisini kullanabilirsiniz tercüme ettirip. Ayrıca 8 yıllık yada 10-12 vs yıllık Fransızca eğitim almışlığınızı ispatlamak durumunda değilsiniz. Fransızca dil seviyenizi ispatlamak durumundasınız. Bunun için bu okuduğunuz Liseyi ve onunla ilgili dökümanları ek olarak sunarsınız. Lise eğitimi almış olmanız sizin Fransızca dilini biliyor olduğunuzu ispatlamaz. Görevli eğer Fransızca üstünden de değerlendirme yapılmasını isterseniz sizden sınav sonucu isteyecektir. Bu yüzden sahip olduğunuz İngilizce sınav sonucunuz yanında Fransızca alınmış eğitim desteği size yeterlidir. Fransızca üstünden değerlendir mede istemeniz size kinci bir sınav sonucu edinme gerektirecektir. Görevli karneye yada eğitime bakıp size demez hah tamam Fransızca'nızda 6 ve üstü vesaire diye. Siz sadece sahip olduğunuz sınav ILETS sonucunu ve diğer Fransızca ile ilgili karne vesaire dökümanlarını ekleyiniz. Burada seçim ve karar Vize görevlisindedir.
  • Grace78
    Merhaba, biraz daha sabır takip eden hafta ve sonraki hafta sizin haftanız..Size söyleyebileceğim bununla sınırlı. Yeni yıl dilekleriniz içinde teşekkürler.
  • Erka02
    Merhaba, öncelikle hayırlı uğurlu olması dileğiyle tebrikler...
    Sayın Grace78 sorunuza cevap vermiş, Evet bahsettiğiniz Client ID ile şimdiden dosyanızı takibe başlayabilirsiniz. Ve ne zaman Ankara'dan sizin kendi şahsınıza ait AOR mektubu(20 gün içinde elinize ulaşır) ve içerisinde de Dosya Nosu (BXXXXXXXXXXX) geldiğinde sizde bu sefer kendi Ad, Soyad ile takibinizi yapabilirsiniz. Süreciniz daha evvel de bahsettiğim üzere 2 ay ile 6 ay arasıdır. Hayırlı olsun tekrar.
  • Sn. Excellans,

Yeni yılınız kutlu olsun, umarız yeni yılın ilk günleri bizlere de iyi haberlerin geldiği günler olur.

Saygılarımızla
  • Excellans

Agziniza saglik artik umudumu size bagladim!:) Peki vize gorevlisi pasaportunu getir vizeni al diye aradiginda (yani interview gerekmedigi durum icin) benim yanimda ne goturmem gerekir? Resim? Kac tane? Sabika kaydini tekrar isterler mi? Bir de vize icin sadece sali ve carsamba mi kabul ediyorlar bir bilgi verebilir misiniz? Hani aradiklarinda yarin gel derlerse herseyi hazir ediyim dedim malum vaktim az kaldi iki ayagim bir pabuca girmesin!:)
  • Excellans ve sevgili arkadaslar,
    Nice mutlu seneler dılıyorum hepınıze.İnsallah en kısa zamanda beklentılerımızın gerceklesmesı umudu ile....
    Saygılar...
  • Tesekkur ederım excellans cevap ıcın ve ayrıca daha cok soru cıkacak sanırım karsıma rahatszı ederım sızı yıne.cok tesekkur ederım FEYZA ve GRACE78 umarım bekleyen herkese ıyı haberler gelır...herkesın yenı yılı mutlu gecer ınsallah
  • Arkadaşlar bugün Amerikan Hastanesi'nde sağlık testine eşimle birlikte girmiş bulunuyoruz. Bu arada bugüne özel mi bilmiyorum ama epey bir yoğunluk vardı. Görevli hemşireye sorduğumda Kanada için başvuranlardan kaynaklanan bir yoğunluk olduğunu söyledi. Demek ki, işler epey hızlanmış, öyle görünüyor.
  • arkadaşlar fsw başvurusu için sağlık muayenesi raporunu daha doğrusu hastaneden bize verilecek formu ilk başvuru belgeleriyle beraber yollamıyor muyuz?
  • Ozirka,
    Sağlık belgelerini hastane değil, konsolosluk veriyor.
  • kien,
    forumun önceki sayfalarında sağlık muayenesine girip hastaneden alınan, karbon kağıdıyla 2. nüshası doldurulmuş bir formdan bahsediliyordu.
    ki bu kağıt da belgelerle başvuru sırasında yollanıyordu. bu farklı bir başvuru türü için midir?
  • sorumun cevabını eski mesajlarda buldum. merak edenler için:
    "Sağlık kontrolü Başvurunuz SYDNEY tarafından onaylandıktan sonra, Ankara konsolosluğunun size bildirim yapması sonrası gidilip temin edilir. İlk evrak gönderiminde sağlık kontrolü vesaire yaptırmayacaksınız."
    yeni soru: bu formu şimdi almamızın başvurumuza negatif bir etkisi olur mu? çünkü bir süre türkiye'de olmayabilirim ve bu süre başvuru sürecinde benden sağlık raporunu istedikleri döneme denk gelmesi ihtimaline karşın, raporu hali hazırda almamın bir sakıncası olur mu?
  • Ozirka,
    Şöyle bir durum var, biz 2007 aplicant olduğumuz için, konsolosluk bize doğrudan üzerinde fotoğrafların olduğu iki form gönderdi posta yoluyla, ama sen yeni FSW kurallarıyla başvurduğun için farklı bir şey olabilir, tabii yine en doğrusu ekselansa son sözü bırakmak
  • arkadaşlar selamlar,

Bu sıteyı yenı keşfetdim ve butun yazılan herseyın tamamını okudum kesınlıkle tek kelıme ıle muthıs bır sıte yapanın hazırlayanın ve paylaşım ıcın herkeze tesekkurlerımı sunarım.. bu arada 2010 un herkezın gonlunden gecen butun guzel dıleklerın kabul olması temennısı ıle.... simdi sorum su..
    2009 un temmuz ayı ıcerısınde canadada yasayan ablamın yanına gıtmek ıcın annem ve ben basvuruda bulunmusdum. ablamın davetıyesı uzerıne annemın ew hanımı oldugu babamın uzerınden kendısını gosterdıgım bu emeklısı sıgartası bır daıresı ve bankada cok cuzı bır rakamla..
    kendımın ıse eskı ısımden kalma pasaportumla kı gecerlılık suresını uzatdım ve oncesınde sorun olurmu dıye belırtmek ısterım mısır alexandradan almıs oldugum bır yenıleme olayı vardı yanı sole 2007 yılı mısırdan uzatmıs olmam 2009 u turkıyeden ... neyse ozaman 3 yıllık calıstıgım sırketden yazım maas bodrom kredı kart extrelerım gıbı her bır belgeyı ve oncesınden gıtdıgım gemı ıle paslarımı da yardımcı olur dusuncesı ıle belgelerımın arasına koymusdum. hanı yanlıslık olmasın dıyede ıyı nıyet mektubun ingilizcesini ve formumu konsoloslugun arkasında bulunan tercuman burolarında doldurup gonul rahatlıgı ıle vermısdım kı bır hafta sonra gelen kargoda anneme 3 aylık turıst vızesı bana ıse hıc bır sey yapılmadan sadece pasoportu yıne bana gondermısler oncelerı arasdırayım sorayım dedım ama bır cewap alamadım. acaba bır bılgısı olan varmı? ben ızın surem 15 gunluk dıye kaıle almadıklarını dusunuyorum ama hanı bır bılgılendırme acısından bır not bır yazı yada bır red hıc bırsey yapılmadan bana gonderılmesı tuhafıma gıtdı bılgısı yada fıkırlerı olan arkadaşların yorumlarını beklıyorum..

bır ıkıncısı bu sene sakarya unıversıtesı uzakdan egıtım bırıncı sınıf ogrencısıyım yenıden basvurmak ıstıyorum ama yıne kaıle alınmamakdan korkuyorum sızce sorun ne olabılır ... tesekkurler..
  • Forumda bizi bilgilendiren ve sabırla cevap veren herkese şimdiden çok teşşekkürler özelliklede Excellans kullanıcı adlı arkadaşımıza.

Benim sorum yine göçmenlikle alakalıdır forumda araştırdım ama tam kendi durumumla ilgili bilgi bulamadım.

Eşim ve Ben 1 yıllık evliyiz 29 yaşındayız kanada göçmeliğe başvuracağız eşim üniversite ben ise 2 yıllık yüksek okul mezunuyum. İş tecrübemiz mevcut.

Eşimin kadanada dayısı yaşıyor yaklaşık 10 senedir madid yönden sorunu yok. Acaba bize göçmeliğe başvurdumuzda eşimin birinci dereceden yakını olduğu için bana da bir faydası olur mu? Yoksa sadece eşimin vize alması hızlanır ben daha geç mi vize alırım?

Başvurlarımızı ayrı ayrımı yapmalıyız beraber mi?

Şu an için burdayız başvurumuz 2-3 senede de sonuçlansa sorun olmaz,benim öğrenmek istediğim kesin ve emin adımlara sorunsuz hatta uzun bir süreçde de olsa vizelerimizi en sorunsuz nasıl alabiliriz.

Saygılar
  • Akita ve Tüm Arkadaşlar..
    Akita, temennileriniz ve dilekleriniz sizin ve tüm sevdikleriniz içinde gerçekleşsin...

Arkadaşlar, Burada sanal alem yada ortam diye nitelendirdiğimiz dünyada bu forum sayesinde tanışma, dertleşme fırsatı bulduğum tüm arkadaşların sevdiklerinin ve ailelerinin yeni yıllarını kutlar, sonsuz mutluluk ve huzur dolu bir yaşam dilerim.

Saygılar,
  • Ozirka
    Merhabalar, öncelikle başvuru statünüzden dolayı Ön onayı ve Ankara onayını beklemelisiniz FSW- Kategorisinde sağlık kontrolünüz için.
  • Darwin
    Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Benim şahsi kanaatim geri döneceğinize ikna olmamışlar. Tabiki tekrar başvuru yapabilirsiniz bu başvurunuzda ülkenize Türkiye'ye döneceğinize dair daha somut destekli belgeler ve durum sunarsanız vize başvurunuz olumlu olacaktır.
  • Excellans tekrar merhaba,
    forumun tamamını okumayı nihayet tamamladım 1300sayfa civarı bir döküman olmuş. öncelikle forumda evlilikle geçiş başvurularının yoğunluğundan ötürü sponsorship ile gitme üstünde yoğunlaşılmış, bunun yanı sıra akita nın girişimcilik başvurusu ve yeni yapılan fsw başvuruları var. aşağı yukarı hepsiyle ilgili çok detaylı bilgiler var. fakat benim sormak istediğim sorular quebec skil.worker ile ilgili. anladığım kadarıyla bu süreçte öncelikle damascus-şam a istedikleri belgeleri yolluyoruz ve onlar bize sertifika veriyorlar ya da vermiyorlar. olumluysa bu seferde canada ya klasik başvuruyu bu sertifikayla yolluyoruz. sonra da onlar ayrıca bir değerlendirme yapıyorlar ve bu da olumluysa bizim klasik ankara süreci başlıyor. doğru mudur? bu toplamda masrafı ve süreyi arttıran bir yöntem yani quebec e başvurmak. yanlışsam düzeltin lütfen... ayrıca kebek sertifikası için yollayacağımız belgelerin bir kısmı ilerki süreçte kanadaya yollayacağımız belgelerle çakışıyor dolayısıyla bunlar için bir daha uğraşıp temin etmemiz tercüme noter vs masraf etmemiz gerekiyor mu? yoksa kebek sertifika için yeterli olduğumuza karar verirse, elindeki bu belgeleri kanadaya yollayıp bizi bu masraftan kurtarıyor mu ya da bize sertifikayla beraber geri mi yolluyor? ayrıca örneğin kebekin banka hesabımızda göstermemizi istediği miktar kanadadan az. biz hangisini göz önüne almalıyız? bunun yanı sıra kebekin bu değerlendirmeyi yapıp olumluysa bize sertifikayı vermesi ne kadar bir zaman alır ki bizde diğer belgelerle sertifikayı kanadaya yollayalım?
  • B55can
    Merhaba, anlattıklarınıza ek olarak sizden mesleki ve eğitim durumunuzu biraz daha detaylandırmanızı isteyeceğim. Bu arada Kanada'da bulunan dayımız göçmenlik başvurusunda sadece adaptasyon kısmında artı olacaktır.
  • Ozirka
    Merhaba, harika özetlemişsiniz.. Şimdi Qubec prosedürü aynen anladığınız şekilde Damascus ---> Kabul- Kabul değil ---> CIC Kabul - Kabul değil --->Ankara = Sonuç
    Ne yazıkki evraklar bazen dosya halinde gönderilse de karışıklık yada eksiklik oluyor benim size tavsiyem olmazsa olmazlardan çift yaptırmanız gerisi önemli değil mesela derseniz; Diploma çift fotokopi tercüme, Sahip olunan Sertifika vs, İş ve meslek tavsiye mektubu .... Geri kalanlar zaten tek tek sayfalar ve Noter onayına gerek olmayan belgeler. Banka da bulunması gereken tutar tutarsızlık gösterse de 10.000 CAD ve üstü size her iki tarafta da yeterli olacaktır.
  • ama bu belgelerimiz bize sertifkayla geri yollanıyor değil mi? eksik ya da değil biraz onların özenine kalmış bir durum olsa da... ve son sorum gözünüzden kaçmış sanırım. kebeke belgeleri yolladıktan sonra sertifkayı bize min.max ne kadar zamanda yollarlar? bu benim için çok önemli. iyi günler
Bu tartışma kapandı
Tüm Tartışmalar