Yurtdışında Pasaport Kaybı!!
  • evet, kaybettim!! ne yapılır, başına gelen var mıdır? yoksa da artık ben burdan paylaşırım başıma gelenleri..
  • Ayay,

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun,

Yapacağınız hemen ;Polis raporu ile,Kayıp pasaport müracaatı için öncelikle bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden (oturum alınan yer) pasaport bilgilerini içeren bir pasaport kayıp belgesi almanız gerekmektedir. Daha sonra, sözkonusu belge, 6 fotoğraf ve nüfus cüzdanınızla birlikte şahsen Başkonsolosluğumuza (OTTAWA) başvurmanız gerekmektedir. Müracatınızın kabülünün ardından ilgili Türk makamlarıyla yazışma yapılacak ve olumlu yanıt alındığı takdirde adınıza yeni bir pasaport düzenlenebilecektir. Bu işlemler yaklaşık 4-6 hafta sürmektedir.

Saygılar,Excellans
  • güzelmiş, ancak ben 2.5 aylığına buraya geldim ve 1 ay sonra dönmem gerekiyor.
  • Ayay,
    Başvuru sırasında bunu belirtiyorsunuz ve konsolosluk size seyahat belgesi düzenliyor.Bununla istediğiniz gibi seyahatinizi ve dönüşünüzü gerçekleştiriyorsunuz.Ve yaptığınız başvuru sonucu işlemleriniz devam ediyor.Yeni pasaportunuzu Ulkemizden teslim alıyorsunuz.
  • peki ama benim uçuşum Londra aktarmalı olacak, orada herhangi bir problem yaşar mıyım bu açıdan
  • Sayın Ayay,,

Yukarıda verdiğim bilgide; Sadece tek ülke vesaire gibi bir anlatım görüyormusunuz?

''Başvuru sırasında bunu belirtiyorsunuz ve konsolosluk size seyahat belgesi düzenliyor.Bununla istediğiniz gibi seyahatinizi ve dönüşünüzü gerçekleştiriyorsunuz.''

Konsolosluk zaten siz başvurduğunuzda size dönüş detayınızı soruyor merak etmeyin.Ve ayrıca düzenlenen belge uluslararası izinli dolaşım belgesi.Pasaport neyse oda o yetkide merak etmeyin.
  • teşekkür ederim, endişeli ruh haliyle sorduğum sorularıma sabırla ve kibarca cevap verdiğiniz için..
  • Ayay,,

Ne demek..yaşadığınız olay tabiki bu ruh halini doğuracak.Tekrar geçmiş olsun.
  • tekrar merhabalar, bugün konsoloslukla görüştüm ve londra akataması ile ilgili olarak bir belge düzenleyemeyeceklerini söylediler ve hiçbir şekilde yardımcı olmadılar, yeni bilet almamı tavsiye ettiler...
  • Ayay,,

Tabiki bakın düzenlenen belge başlangıç noktası ve varış noktasıdır.Londra'da zaten siz transit alanda sonraki uçağınıza geçeceksiniz.Konsolosluk nasıl size yeni blet alın diyebiliyor.Ayrıca alınan yeni bilet nasıl olsa aktarma yapılacak olan bilet farkı ne.Bu arada diyelimki TORONTO-ISTANBUL THY seferleri başlamamış olsaydı yada daha evvel başına bu gelen vatandaşlarımız ne yaptılar??? Mutlaka bir aktarma noktasına uğradılar.Sanırım konsolosluk sizin dönüş olayınızda yanlış anlaşılma yaptı..
  • aynen söylediklerinizi tekrarladım telefondaki bayana, londranın durumu şuymuş sonradan öğrendiğim kadarıyla, iki transit alanı arasındaki bölgeyi, international olmaktan çıkarmışlar, bu nedenle vizeye alınması gerekiyor geçiş için, ve sanırım amsterdam da böyle bir durum söz konusu değil, yani vizeye ihtiyaç yok oradaki aktarmalar için. ben de saçmalığın farkındayım, ancak bugün sırf bunu halledebilmek için, ingiltere vize bürosunun, kanada immigration office in kapısını aşındırdım, sonuç sıfır. eğer sizin bu konuda yardımcı olabilecek bir bilginiz varsa dinlemeye hazırım, çünkü tüm çözüm yollarım kapandı..
  • Ayay,,

Hayır böyle birşey yok duymadımda.Ayrıca daha yeni aynı güzergahtan gelindi ve değişiklik yok.Ayrıca derdinizi anlatacak kadar ingilizceniz var ise zaten sorun olmayacaktır.Çünkü varış noktanız ülkeniz.
  • ingilizce düzeyim gayet iyi, derdimi anlatma sıkıntım da yok, zaten durumu türk konsolosluğuna anlattığımda bana ingilterenin sorun çıkarabileceğini söylediler. gelindi derken de bu durumun yaşayan birini mi kastediyorsunuz
  • ''gelindi'' derken transit vize uygulamasında değişiklik yok anlamında söylüyor. bence size verecekleri seyahat belgesi ve biletinizle sorunsuz istanbul'a gelirsiniz...
  • keske oyle olsa ama ingiltere vize burosu sizin soylediginizi soylemiyor malesef... ayrintili bilgiyi bugun ottawa ya giderek alabilecegim sanirim. umarim soylediginiz gibi olur da tekrar bilet almak icin bir suru masrafa girmem...
  • pasaportunuz kaybolmasaydı ne olacaktı?
    yani sizin ingiltere vizeniz var mıydı? transit geçişi nasıl yapacaktınız?
  • kanada vizesinin olmasi gecis icin yeterli, ancak benim su an pasaportum da vizem de yok, yani knada vizesine sahip olduguma dair hicbir kanitim yok.
  • belki kanada konsolosluğu bir yazı verebilir, vizesi vardır diye.
    bildiğimden değil sadece bir fikir olarak yazıyorum saçma olabilir :)
  • bakın bu işleri ne kadar karışıtırırsanız o kadar elinize dolanır.. bırakın... bilet belli nereye gideceğin belli... ben Kanada'dan ayrılırken pasaportuma bakmadılar bile.. cunku zaten ülkeyi terkediyorsun... sadece pasaport ile bilet aynı kişiyemi ait diye baktı okadar... ingiltere'de inince zaten kimseyle muhattap olmuyosun.. ineceğin terminalden, tekrar bineceğin terminale yürüyosun ( biletinizde yazıyordur)... sadece ucağa binerken bilet kontrolu oluyor..
  • evet biliyorum bunlari, mesele benim husnukuruntum degil, konustugum yetkili mercilerin bana soylediklari dogrultusunda hareket ediyorum. ben de biliyorum pasaporta bakip gecirdiklarini, pasaport olmayinca didikliyorlar mi onu bilmiyorum. karistirma meselesine gelince, benim cabam havaalaninda kalakalmmak icin onceden tedbir almaya calismak. cunku gorustugum yetkililerden hicbiri gecebikirsin problem olmaz demedi
  • demezler zaten onun için diyorum.. siz seyahat belgesi ve bileti alın yanınıza, o kadar.. yoksa daha cok dolasırsınız, ottowa, toronto,ingiltere arasında.. rahat olun bence
  • Ayay,,

Mümkünse bana Bilet güzergahınızı yada LHR'de indiğiniz terminal ve sonraki ayrılacağınız terminal numaralarınızı verebilirmisiniz.
  • Ottawa ya gittim geldim, konsoloslukla görüştüm. Ziyaretçi vizesine sahip olanlar için yeni pasaport başvurusu yapmak gibi bir durum söz konusu değimiş. Sadece seyahat belgesi düzenlenebiliyormuş. İngiltere'nin de bu belgeyi kabul etmediğini onayladılar tekrar. Durum bundan ibaret.

bilet güzergahım: Pearson-Heatrow(Terminal 5)
    Heatrow(Terminal 5)- Atatürk
  • Ayay,,

Tamam siz belgenizi alınız.Ve bu dönüş uçak biletiniz, gidişle aynı anda kesilen bilet mi? Eğer öyle ise zaten sizin bu kaydınız ilk bilet aldığınızda LHR'de barındırılıyor.Dolayısı ile seyahat belgeniz ve ilk biletin ibrazı size yeterli olacaktır.Kalmıyorsunuz ve 3-4 saatlik transit passanger area'dan sonraki uçağınıza geçiyorsunuz.Sorun çıkartmazlar.
  • evet bileti gidiş dönüş aldım, tabi online olarak, ilk biletin ibrazından kastınız boarding card ise, o da yanımda. Mantık olarak bana uymayan birşey yok burada, ancak ukvisas.gov.uk den de kontrol ettim. Kesin olarak geçişe izin vermediklerini söylüyorlar.

"Whether holders of non-national (including refugee travel documents) require a DATV depends on their nationality and whether they qualify for one of the exemptions listed above. So, for instance, the holder of a non-national travel document (for example, a refugee travel document) who is a national or a citizen of one of the countries listed on the DATV list (for example, Afghanistan) will require a direct airside transit visa if they are travelling to the UK to transit on to a third country."

Tabii ki Türkiye de DATV list in içinde yer alıyor..
  • Ayay,,

O zaman tek çare www.ukvisas.gov.uk ile bağlantıya geçip durumunuzu anlatmak yada http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/travellingtotheuk/transitthroughtheuk/howtotransituk/ ile sayfada kontakt bilgileride mevcut.Bana görede hertürlü düzgün durumdasınız, ayrıca yapacakları ceza anlamında zaten sizi kendi ülkenize geri göndermek bunuda zaten siz yapıyorsunuz.Hayırlısı olsun inşallah gerekli bilgi aldıktan sonra bir çare bulunur.
  • o ofisle gorustum coktan. seyahat belgesiyle hicbirsey yapamayacigimi soylediler, beni ulkeme gondermek degil onlarin ceza anlayislari. beni kanadadayken ucaga almayabilirler. kotu olan kismi bu. bi gelisme olursa yazarim yine burdan tesekkurler..
  • ayay;
    ucaga alırlar.. ben olsam o riski göze alırım... biletin var nasılsa.. e ülkeyide terkediyorsun.. sorun olmaz.. pasaporta bakmamışlardı bile sadece bilet ile pasaport aynı kişiye mi ait diye baktılar.. vizeye bakmadılar.. boşuna stres yapma yapma, yapma, yapma :):)
  • Sevgili ayay,

O formatta Kübada pasaportu çaldırdım.Oradan Miami'ye geldim oradan Washington' a uçtum oradan belgemi aldım.Oradan aktarma ile İngiltere'ye geçtim oradaki görevli bana ingiltere vizem olmadığını söyledi.Bana Washington'dan söylenen şuydu.Yeni bilet alın direkt NYC üzerinden geçin.
    Bense oradaki görevliye İngiltere ilk ayak bastığımda pasaportum üzerinden scan ettiğiniz vizeyi bulun oldu.Onlarda bu cevap karşısında bana nasıl olur da Türk'e biz bu dosyayı bulamayız deriz endişesi ile baktılar ,kağıdımı ve de durumu anlatmam için beni pasaport polisinin odasına götürdüler ben açıklama için birini beklerken benim yanımda gelen bir polisle hiç konuşmadan uçağıma gittim oradan bindim ve de gözümü açtığımda Atatürk havalimanında indim,burada daha çok sorun yaşadığımı söylemeliyim ama neyseki yanımdaki evrak herşeyi halletti,sonra gazeteye yazı ver,şu bu çok saçma.Kübada çalınan pasaportun geçersizliği Hürriyette çıkan haberle işlem yapıyorlar ne ilginç. Sen merak etme aslında yanımdaki Hollanda'lı genç dedi ki bu benim başıma hep geliyor kaldığım hostel'larda çalma çok olur o yüzden sen çok kasmadan gitmeye çalış oradan seni zaten onlar kovmak başlarına bela açılmamak için kovalıyorlar dedi.Vizesiz giriş yapmaya çalışan,vizesi dolan kişi muamelesi yapıyorlar.
    bilgin ola,
    geçmiş olsun.bu arada unutma sana da ders olsun pasaportunun mutlaka temiz bir fotokopisi her sayfasının çekip bir yerlere koy ki evraklar çok kolay oluyor dostum.
  • SONUÇ: Türk konsolosluğu pasaportu çıkarmakta gecikti. ingiltere vize ofisi british airways le defalarca görüşülmesine rağmen geçiş yapamayacağım bildirildi.
    Konsolosluk zahmet edip seyahat belgemi son iki günde yolladı, yeni bilet alıp thy den direk uçuşla tr ye döndüm.

Not: pasaport fotokopisi olayını da büyütmeyin gittiğim heryerde bunu sordum, hiçbir anlamı yok fotokopinin, orada gerekli olan bilgiler seri no ve expire date, onlar da zaten bende vardı.

yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.