Hava ulaşım konularını bu başlık altında toplayalım(Uçak bileti, bagaj sorunları, vb.)
  • Merhabalar.

Herkes "şurdan bilet alsam nasıl olur", "ya acaba şu tarih gidişli bu tarih dönüşlü bilet kaça patlar", "beyler xx haziran'da gidiyorum o zaman kimler geliyor?", "arkadaşlar bagajlarım kaybolursa ne yaparım", "hacı bu uçak kaç saat havada kalıyor düşmez dimi ya" gibi konularla kafasını kurcalamakta, bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır.

Gelin tüm hava yolu ulaşımı ile ilgili konuları bu başlık altında toplayalım. Sahibi olduğumuz havacılık bilgileriyle bilgimiz kadar, sallamadan, atıp tutmadan insanlara yardımcı olalım, "allah allaaah koskoca demir yığını nasıl oluyorda o kadar hızlı gidip yükseğe çıkıyor yahu" sorusunun cevabını el ele veripte verelim.

Bu mesajımda aktarmalı uçuşlar ve bagaj aksaklıkları konusunda bir kaç bilgi vermek istedim. Sığmadı 2 mesaj yaptım. Bu forum beni sevmiyor. Ahhhh nerde o eski phpBB nuke'ler....

buyrun;

Aktarmalı uçuşlar genelde direk uçuşlara göre ucuz olur. Fakat aktarma sayısı arttıkça bagajınızın kaybolma riski ve diğer bazı söylemek istemediğim riskler artar.

Bagajları alma kousunda da açık bilgi veriyorum. Örnekleyici anlatımla siz değerli yolcularımızın bilinçaltına çivi gibi çakılmasını istiyorum.

Diyelim ki İstanbul-Londra-Toronto-Vancouver uçuyorsunuz.

İşbu mesajda kısaca İstanbul IST, Londra LHR, Toronto TOR, Vancouver YVR, Türk Hava Yolları THY, ingiliz hava yolları BA olarak anılacaktır.

Rotanız IST-LHR-TOR-YVR

IST-LHR uçuşu THY ile, TOR-YVR uçuşu BA ile.

IST havalimanında THY check-in masasına gideceksiniz ve bagajları oraya vericeksiniz. Eğer bagajlarınızı LHR'de almak istiyorsanız check-in memuruna "bagajlarımı Londra'da almak istiyorum" gibi kısa bir cümle kurup bagajlarınızı LHR'ye kadar bağlatacaksınız.

Eğer bagajlarınızı direk YVR'de almak istiyorsanız "Bagajlarımı Vancouver'da almak istiyorum, rica etsem oraya kadar bağlar mısınız" demeniz gerekiyor güzide kontuar memuruna. Bagajlarınızı direk YVR'ye bağlayan bayan bagajınızın sapına şu resimde göreceğiniz gibi bir etiket yapıştıracak; eğer bunun gibi bir etiket ise bagajlarınızı YVR'de alacaksınız demektir; http://img198.imageshack.us/img198/2010/image3pme.jpg

Daha sonra şu resimdeki gibi ufak bir etiket verecek size, o da buna benzerse (kalkılan istasyon ve bagajın alınması gereken istasyon yazıyorsa) bagajlarınızı oradan (resimdeki bilete göre YVR'den) alacaksınız demektir; http://img29.imageshack.us/img29/1696/8644603512acdf34579.jpg

NOT: Resimlerdeki barkodlar, isimler, havayolu şirketleri, numaralar, her şey tamamen örnekleyici anlatıma yönelik düzenlenmiş montaj içeren, hayal ürünü işlerdir.

Diyelim ki onca yoldan sonra Vancouver'a geldiniz (Yada Toronto'ya. Yada Bangladeş'e), bagajların alındığı bantta bekliyorsunuz ama 1 saat geçti bagajınız yok...

Biraz gergin ve sinirli olmanın zamanı geldi.

Hemen zaman kaybetmeden en son geldiğiniz havayolu şirketinin kayıp eşya bürosuna, (Lost and found office'ine) gidiyorsunuz.
    Önce bir "selamın aleyküm" çekiyorsunuz çaresiz bir ses ile. Ordaki görevliyle biraz bakışıp yardım istiyorsunuz. Derdinizi açık bir şekilde anlatıyorsunuz, panik yapmadan, düzgün bir ses tonu ile "merhaba, ya ben IST'ten LHR-TOR aktarmalı geldim, IST'ten LHR'ye THY ile, LHR-TOR'dan YVR'ye BA ile geldim, 1 saattir bekliyorum ama bagajım gelmedi ne olacak? Rica etsem shoot (şut) bölümündeki arkadaşa anons edebilir misiniz, belki bagajım transitler arasında kalmış olabilir, siyah çekçekli hard case bir çantaydı" diyeceksiniz. Sonra telefonla filan arayabilir veya bagajınızın kaybolduğunu söyleyebilir. Düşük bir ihtimaliniz bagajınız shoot denen yerden çıkabilir. Yoksa diğer havalimanının birisnde kalmış demektir.

Daha sonra size rapor düzenleyeceklerdir. Rapor düzenlerken bagajınızın markasını, rengini, modelini vb. bilgilerini ve bagaj bulunduğunda gönderilmesi gereken adresi isteyecekler. Dünya üzerindeki herhangi bir adres olabilir. Her yere gönderirler.

Raporu bilgisayardan çıkarıp size vereceklerdir, üzerinde YVRBA12345 gibi bir rapor numarası olacaktır, onu kaybetmeyeceksiniz, ve bagajın ne zaman bulunacağını sorup ayrılıp normal hayatınıza devam edeceksiniz. 1-2 gün sonra gelmezse size verecekleri numarayı arayıp soracaksınız o zaman ayrıntılı bilgi verirler.
  • PART 2

Diyelim ki bagajınız evinize geldi ama kırık; tekerleği çıkmış, çekçeği kopmuş, yırtılmış... hemen telefonla arayıp kırıldığını söyleyin, gidebilirseniz havalimanına, kayıp eşya bürosuna gidin, büyük ihtimal yeni bagaj vereceklerdir veya parasını vereceklerdir.

Diyelim ki bagajınız 5 günden sonra bulundu, sigorta hakkınızı isteyin. Size cüzi bir miktar ödeme yapacaklardır.

Çaylak görünümünden kurtulup, sanki her uçuşta bagajını kaybedip ödeme yapılan ve hayatını böyle geçiren bir insanmış gibi davranacaksınız. Hafif sinirli olduğunuzu belli edin ama insanlara iyi davranın. Kendinizi kontrol edin çünkü bi kaç gün boyunca eşyasız ne yapacağınız aklınıza geldiğinde çok gergin olabilirsiniz. Relax.

Bagaj kaybolduğunda eşyasız kalmamak için, kabine alacağınız bir sırt çantasına laptopunuzu vb.. şeyleri koyduktan sonra, içine bi kaç tişört ve bi kaç iç çamaşırı ile pantolon koyun. Bir kaç parça ama, büyük bavul almayın, kabine almazlar. Ayrıntılı bilgi için o havayolunun web sitesinin el bagaj kısıtlamaları bölümünü okuyun.

Bagajın kaybolmasını bir nebze önlemek, kaybolsa da kolay bulunmasını sağlamak için ne yapmak lazım?

Öncelikle check-in'e son dakikada gitmeyin. Örneğin geçtiğimiz günlerde 14:45'deki Bodrum uçuşuna saat 14:10'da checkin yaptırdım, bagajlarım Bodrum havalimanı'ndan çıkmadı, bir kaç telefon ile hallettim işi tabii, üzerinize afiyet.

Check-in görevlisinin bagajlarınızın uçağa gittiğinden emin olduğundan emin olup olmadığından emin olun.

Kaybolduğunda kolay bulunmasının şansını arttıracak bir kaç şey var. Markalı bir bagajınızın olması şansınızı arttırır; Samsonite, Canadian, Tumi, Delsey vb.

Bagajınızın IATA (International Air Transport Association)'nın belirlediği bagaj kodlarını öğrenin; örneğin benim Bagajım; BN22T - yani Kahverengi Çekçekli hard ve soft case'li tweed kaplamalı bagaj. Bunları herhangi bir havalimanının kayıp bagaj ofisinden bulabilirsiniz. Rica ederseniz gösterirler.

Bajagınızın üstüne adınızı, soyadınızı, adresinizi ve telefonunuzu düzgün bir şekilde (düzgün bir şekilde olması çok önemli, kimileri arapça gibi yazıyor, Quebéc'ten denk gelmişti) yazın ve kopmayacak silinmeyecek yırtılmayacak bir şekilde bagajınıza takın.

Bagajınızın altına yada herhangi farklı bir yerine, örneğin tekerleklerin takılı olduğu aparatın üstüne 2-3 renkte kurdeleler veya bez parçaları bağlayın, bu bagajınızı kolay tanımanıza sebep olacaktır.

Umarım bunlar işinize yarayacaktır.

İyi uçuşlar,

Erim Tuna (Kayıp Bagaj Teorisi sf.34 - Thug yayınları)
  • güzel bir yazı olmuş elinize sağlık :)
  • gerçekten yardımcı olacak bir yazı
    ben Frankfurt Calgary Victoria yapıcam Thy yollarındaki görevliye bagajlarımı Victoria da almak istiyorum demek yeterlimidir acaba??
    ilk defa böyle farklı havayolları ile uçucam ve çok endişeliyim:((
  • Evet, eğer biletinizi bir kez aldıysanız, yani önce Ist-Frankfurt bileti alıp sonra diğer havayolundan Frankfurt-Calgary bileti aldıysanız olmaz. Ama tek firmadan alıp, firma farklı Star Alliance firmaları ile bağladıysa uçuşu bagajınızı son gidiş yerinizden alıcaksınız.
  • Erim Tuna,,
    Tebrikler, elinize sağlık..

Daha sonra buraya vaktim olursa Havaalanları ile Avrupa aktarmalı yada Amerika aktarmalı ilgili transit vizeler, bekleme bölgeleri, vesaire bilgileride ekleyeceğim.
  • ISTANBUL - AVRUPA - KANADA AKTARMALI UÇUŞLAR ve olası aktarma senaryoları

Istanbul - Almanya - Kanada güzergahlı bir uçuşumuz;

Frankfurt Airport /Frankfurt, Brandenburg International/ Berlin vs gibi.
    -Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Geçerli pasaportları ve bu pasaportları üzerinde Son gidiş noktası Ülkeye ait örnek,(Usa yada Kanada) giriş vizesine sahip ve uçuş bilgilerine sahip iseler,Almanya bağlantılı uçuşları süresinde transit vizeye ihtiyaçları yoktur.Sadece hava alanlarında belirtilen bölümlerden dışarı çıkmamaları gerekmektedir.

Istanbul - Fransa - Kanada güzergahlı bir uçuşumuz;

Aeroport de Paris /Paris
    -Yine Almanya gibi yukarıda belirtilen evrak ve dökümanlara ve izne sahip olan yolcular transit vizeden muaftırlar. Fakat 12 saati aşan aktarmalarda mutlaka Airport custom'a bilgi vermek zorundadırlar.

Istanbul - Hollanda- Kanada güzergahlı bir uçuşumuz;

Schiphol International Airport / Amsterdam
    -Yine Almanya gibi yukarıda belirtilen evrak ve dökümanlara ve izne sahip olan yolcular transit vizeden muaftırlar.Sadece hava alanlarında belirtilen bölümlerden dışarı çıkmamaları gerekmektedir.

Istanbul- İngiltere - Kanada güzergahlı bir uçuşumuz;

Heathrow Airport / Londra
    -Yine Almanya gibi yukarıda belirtilen evrak ve dökümanlara ve izne sahip olan yolcular transit vizeden muaftırlar.Sadece hava alanlarında belirtilen bölümlerden dışarı çıkmamaları gerekmektedir.
  • @Erim Tuna Demişki:

Evet, eğer biletinizi bir kez aldıysanız, yani önce Ist-Frankfurt bileti alıp sonra diğer havayolundan Frankfurt-Calgary bileti aldıysanız olmaz. Ama tek firmadan alıp, firma farklı Star Alliance firmaları ile bağladıysa uçuşu bagajınızı son gidiş yerinizden alıcaksınız.

Bu işin uygulamasında problem war.

Ben IST(THY)-DUSELDORF(LUTHANSA)-TORONTO(AİRCANADA)-LONDON şeklinde uçuş yaptım.

İstanbuldan london a kadar bağlanmış olmasına ragmen, Torontoda sordugum görevli bana bagajımı almam gerektigini söyledi.
    Zaten ucakta inise gecerken anons yapılıyor. Eger USA e ucucaksanız bagajınızı biz geçiricez. Yada international devam edicekseniz bagajınızı geçiricez. Digerleri gidip baggage claim dan bagajlarını alsınlar dior. Kaptan Pilot...

Haberiniz ola :)
  • Holygun anlayamadım sorunun ne olduğunu? Yani Istanbul'dan Dusseldorf'a THY ile, Dusseldorf'tan Toronto'ya Lufthansa ile, Toronto'dan Londra'ya air canada ile mi uçtunuz. Tam anlayamadım bağlantı noktalarını. Ama dediğiniz gibi inişte anons ediliyor belki bazı farklılıklar olabilir, onlara uymak yararımıza olur.
  • ben uçağa alınabilen el çantalarının -ebatların uyması şartıyla tabiki- ağırlığını ölçmediklerini duydum.çünkü el çantama kitaplarımı koymak istiyorum ve bu thy de istenen 8 kilo uygulamasını geçecek gibi görünüo onun için tartıp tartmadıklarını açıp bakıp bakmadıklarını öğrenmek istiyorum.bir de kitap koymak yasak mı böyle de birşey duydum yardımcı olursanız sevinirim
  • El bagajına bende kitap koydum.

El bagajını tartmıyorlar. ayrıca abartmadıkçada istedigini alabiirsin. Önemli olan büyüklüğü el bagajıonın yani boyutları.

@Erim
    Aynen söyledigin gibi uçtum.
  • bir şey daha soracağım ben work permit aldım montreale gidiyorum 10nunda immigration office gitmem gerekiyormuş uçaktan inince elçilikten gönderilen kağıtla birlikte son onayı almak için ama okuduğum kadarıyla önce bagajı al ve sonra oraya git yazıyor ancak okadar bavulla nasıl girilir office tek başına
  • tabi forumda okuduğum kadarıyla kağıtta yazmıyor
  • tugbaerken;
    immigrationda işini halledip öyle bagaj almaya geçiyorsun.

http://www.airportwayfinder.com/wayfinders/yyz/?v=2 buradan soldaki menüden "international arrivals" seçerek uçaktan inince başına gelecekleri video şeklinde izleyebilirsin. toronto için bu link gerçi, yapılar farklı olsa da başına gelecekler aynı diyebiliri.z
  • Aklınızda olmasını istediğim bir detayda Kanada'da çantalar girişte ve çıkışta özel güvenlik şirketleri ve border statement tarafından sıkı bir şekilde aranıyor.Bu anlamda çantanıza "benim yaptığım gibi" koyacağınız bir asma kilidi açamayıp,pes edip çantanızı bırakacaklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.İşte kanıtı benim zavallı çantam.
    Ufak seyahat tipi asma kilitle 2 fermuarın buluştuğu noktayı birleştirdim,sonra mı Türkiye'de bavulumu bantta gördüğümde DELSEY marka çantamın başına gelenleri görmemle yıkılmam bir oldu.Kilit duruyordu ama çantamın etrafında beyaz bir THY koli bandı ve de bavulumda 12 santim boyutunda bir kesik...Bunu kim nerede nasıl yaptı bilmiyorum ama bavul yine aranmış hiçbir düzenim yoktu.Şimdi asla bavulu kapamıyorum.Çünkü orada çantayı kesip içerisine öyle baktıklarını düşünüyorum.THY yazdığım ve de fotoğrafladığım bavulumun bir benzerinin fatura ettiğim kadarını ödediler.2 ayımı aldı o da orjinal fatura bulmak biraz zorladı.Lakin bu da bana ders oldu.Tavsiyem kilitlemenizi isteyenlere itiraz edin ve de kendi şifrelemesi varsa bile 000 şeklinde bırakın ki açsınlar yoksa çamaşırlarınızı Kanada bavul bantlarından poşetler öyle gidersiniz okula :(
  • chorozoglu,
    http://www.tsa.gov/travelers/airtravel/assistant/locks.shtm
    buradaki kilitlerden kullanırsanız güvenlik görevlilernde bulunan master anahtar sayesinde açıp bakabiliyorar.
    benim bildiğim kadarıyla da açamadıkları bir kilit varsa kilidi kırıyorlar. çantanızın yırtılmasının sebebi başka bir sorun olabilir.
  • bagaj konusunda bir sorum olacak.
    şuana kadar hep bir büyük birde küçük bagaj ile gitmeyi hayal etmiştim (checked baggage)
    ancak kesinlikle sığmıyorum.
    iki büyük bagaj almak istiyorum ve thy ile görüşmelerimde net bir bilgiye ulaşamadım.

tamam kilo olarak 23ü zaten geçmiyor sorunum boyutlarında.
    tek parça 158cm iki parça 273cm demişler sitesinde. şimdi benim bir bagajım 35x50x75cm şeklinde bundan 2 tane olacak ve 3 boyut toplamı benim hesabımla 195cm oluyor iki valizin. ama işte doğru bir toplam mı yapıyorum bu konuda thy müşteri hizmetlerinin de bilgisi yok. kontuarda metreyle ölçeceklerini sanmıyorum tabi de işte normal bildiğiniz büyük 2 valiz sorun oluyor mu yardım lütfen :)
  • Ülkemin kilit markasını açamadıklarını sanıyorum. 5 TL satılan (Kale kilit)... Çünkü bana gelen açıklama formatından da anladığım security tarafından kesilen çanta tarafımızdan ödenecektir diye açıklama gelmiş...
  • -TANIMLAR-

"BAGAJ" Yolculukla ilgili olarak yolcunun giyimi, kullanımı, kolaylığı, rahatlığı için uygun veya gerekli olan nesne, madde ve diğer şahsi mallar anlamına gelir. Açıkça aksi belirtilmedikçe Bagaj tanımı Kayıtlı ve Kayıtsız Bagajı içerir.

"KAYITLI BAGAJ" Taşıyıcının Bagaj kuponu düzenleyerek taşımak üzere teslim aldığı Bagaj anlamına gelir.

"KAYITSIZ BAGAJ" Kayıtlı Bagaj dışında Yolcunun sair Bagajıdır.

"TAŞIYICI" Bileti düzenleyen hava Taşıyıcısını ve Yolcu ve/veya onun Bagajını taşıyan veya taşımayı üstlenen tüm hava Taşıyıcılarını kapsar.

"YOLCU" Uçağı sevk ve idare eden uçuş personeli dışında, Taşıyıcının rızası ile bir hava aracında taşıdığı veya taşıyacağı kişilerdir.

"EXCESS" Kilo sınırını aşan bagajlar için kullanılan terimdir.

"EXCESS ÜCRETİ" Kilo sınırını aşan bagajlar için kilo başına ödenecek ücrettir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bagajlar, IATA'nın (Uluslar Arası Hava Taşımacıları Birliği'nin) kurallarına göre taşınır.

Basitçe forum üyeleri için;

Denizaşırı uçuşlarda (USA - Canada ve taşıyıcının seçtiği bazı noktalara), IATA'nın belirlediği kural, ekonomi sınıfı için parça başı 23 kilo maximum olmak üzere 2 parçadır. Yolcunun bu 2 parçanın yanına 1 tane kabin içinde koltuk üstündeki dolaplara veya önünüzdeki koltuğun altına sığacak, maximum uzunluğu 56 cm (22 inç), eni 45 cm (18 inç) ve derinliği 25 cm (10 inç)i geçmeyecek şekilde kayıtsız bagaj alma hakkı vardır. Bu boyutlar tekerlekleri, yan cepleri tutacakları vb. şeyleri de İÇERMEKTEDİR.
    23 kiloyu aşan kayıtlı bagajlar için kilo başına excess ücreti alınmaktadır. Excess bagaj sınırı 32 kilodur.

Örnek verecek olursak, İstanbul'dan Toronto'ya gidiyorsunuz. 2 tane kayıtlı bagaj 1 tane de kayıtsız bagajınız var. 2 kayıtlı bagaj 30 kilo geliyor, aradaki 7 kilogram için fark ödeyeceksiniz. Bu biraz pahalı bir miktar olacaktır. Yada iki tane 50 kiloluk kayıtlı bagajınız var; bu durumda bagajınızın hafifletilmesi istenecektir çünkü yukarda belirttiğimiz gibi excess sınırı 32 kilodur. İsterseniz "parası neyse veririz" deyin, sınır 32'de kalacak, 32'den fazla olan bagajlar alınmayacaktır. Eğer böyle bir durumdaysanız 2 tane 50 kilogramlık bagajı bagajlara dağıtarak parça başını 32 kilogramı geçmeyecek şekilde paylaştıracaksınız. Kısacası bagaj taşıma hakkı ekonomi sınıfı için 23 kilogramdır, 23 kilogramdan sonra excess ücreti alınacak, 32 kilogramı geçen bagajlar siz isteseniz dahi parasıyla da olsa uçağa alınmayacaktır. (Business ve First class yolcular için ağırlıklar değişiktir. Zaten business veya first uçan birinin bagaj sınırlamasını önemseyeceğini sanmıyorum. Artı kim yanına 40 kilo eşya alır ki bagaj başına?)

Kayıtsız bagaj ise belirttiğimiz gibi koltuğa veya üst dolaplara sığacak, 56cm uzunluk, 45 genişlik ve 25 derinliği ve 8 kilogramı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Check-in'de kayıtsız bagaj tartılmayacaktır fakat check-in memuru tarafından görülmek istenebilir. Orda baktığı sadece boyutu olacaktır.

23 kilodan fazla bagajlar için kilo başı ücreti taşıyıcıya göre değişmektedir. Genellikle 8 TL veya €(Euro)'dur.

Canlı hayvan, kırılacak eşya (bebek arabası, bisiklet, golf takımı, müzik aleti vb.), antika ateşli silahlar, kılıçlar, kamalar, bıçaklar ve benzeri nesneler için kurallar farklıdır.
  • Erim Tuna,

ben kayıtlı bagajın boyutlarıyla ilgili endişe yaşıyordum. kilosun zaten 23 ü geçmiyor parça başına.
    http://www.aircanada.com/en/travelinfo/airport/baggage/checked.html
    aircanada sitesinde Max. linear dimensions per bag: 158cm (62in) diyor (en+boy+genişlik) diyor parça başına.
    yani bu şekilde 2 tane verebilirsin diyor ancak thy sitesinde
    http://www.thy.com/tr-TR/help/faq/general_baggage_information.aspx "1.parça 158 cm.1.ve 2.parçanın üç boyutunun toplamı 273 cm" benim bu açıklamadan anladığım; -eğer ki birbirinin tamamen ikizi iki bavuk kullanıyorsak- (genişlikx2)+en+boy<273cm<br />bunu teyit etmek istemiştim :)

atatürk havalimanındaki thy bürosuyla görüştüm, kontuarda da görev alan bir bayan boylarını ölçmediklerini, kilo olak 23ü geçmedikçe sorun olmayacağını söyledi. sitelerinde yazan 158-273 gibi limitlerden ise haberi bile yoktu.
  • @stjohns:

Boyutlara bakan yok. THY 23 23 diye de bakmıyor.

Total 46 kg ı geçtinmi geçmedinmi ona bakıor. Kıl biriyle 47 48 de bile extra para isterler. Ki ben bavulu elimle tutarken 48.5 yazıo die extranız var dedi. Elimi çekinde 44.3 kg a düşünce popomla güldüm suradına :D

Çift el bagajı alabilirsin yanına. suyunu çıkartmadan tabi...

Şifreli bagajlar hakkında bilgi:

Bavulun içinde lens solusyonum wardı 500 ml lik. Birde dış cebine yolculuk için midem bozulursa die ilaç koymuştum.

İçinde sıvı olan bavulumun kilidi kırılıp SECURITY CHECK die yazı yapıştırılmış. İlaçta çöpe gitmişti. Ama bavulun içindeki ilaçlara dokunulmamış...

Tabi SECURITY Etiketi oldugu için ücret ödemesi yapmıyorlar sanırım. Çokta takmadım. Kırıp açıp içine bakıyorlar. O yüzden öle deli gibi kilitlemeyin bagajınızı.
  • Checked bagaj eğer "oversize" bir bagaj değilse tek ilgilenilecek şey kilosu olacaktır. Holy'nin de dediği gibi thy toplam kiloya bakıyor ama tek bagajınızın excess ödeyecek bile olsanız 32 kiloyu geçmemesi gerekiyor.

Bavullara koyduğunuz şeyler çok fazla aranmaz; ilaç, yiyecek, içecek vb. Abartı değilse tabii. El bagajı sıvı kısıtlamaları Sabiha Gökçen'in sitesinden alınarak aşağıda belirtilmiştir, gayet açık;

BAGAJIMDA NELERİ, NASIL TAŞIYABİLİRİM?

Uçağa sokacağınız el bagajında 1 litrelik ağzı kilitli torba içerisinde her biri maksimum 100 mililitrelik kaplarda sıvı, jel, aerosol taşıyabilirsiniz.
    Her bir yolcu sadece 1 tane poşet taşıyabilir.
    Poşet olarak 1 litrelik kilitli buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz.
    Son güvenlik kontrol noktasında sıvılarınızın içinde olduğu kilitli poşeti çantanızdan çıkararak x-ray cihazına ayrı olarak koymanız gerekmektedir.

NELER KISITLAMAYA DAHİLDİR?

• Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı
    • Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç)
    • Traş köpükleri, deodorantlar
    • Diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler
    • Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler
    • Kontak lens sıvıları
    • Şampuanlar
    • Yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.

ÖZEL DURUMUM VAR, İSTİSNA GETİRİLEMEZ Mİ?

İlaçlar (Yolcunun kimliğini belirten bir reçeteye yazılı olmak veya yolcunun bu ilaçları kullanması gerektiğini belirten bir sağlık raporunun/belgesi ibrazı ile ve orjinal ambalajında olmak koşuluyla)
    Bebek mamaları (Bebeğin de uçakta seyahat ediyor olması koşuluyla ve yalnızca yolculuk süresince ihtiyaç duyulabilecek miktar kadar)
    Kontrol noktasında güvenlik görevlileri istisnai durumu belgelemenizi veya ilacı/mamayı/sıvıyı tatmanızı talep edebilir.

GÜMRÜKSÜZ MAĞAZADAN/UÇAKTAN ALDIĞIM ÜRÜNLER?

Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında aldığınız ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konacak ve poşetin ağzı yapıştırılacaktır. Bu poşet ve ürüne ait fatura güvenlik kontrol noktasında kontrol edildikten sonra uçağa alınmasına müsaade edilecektir.
    Eğer varış noktanıza başka bir havaalanında aktarma yaparak gidecek iseniz son ineceğiniz havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasını açmamanız büyük önem arz etmektedir. Aksi halde aktarma yaptığınız havaalanında poşetin içeriğine el konabilir.

Eğer tereddütünüz var ise lütfen seyahatinizden önce havayolu şirketi veya seyahat acentenize sorunuz. Havaalanındaki güvenlik görevlileri veya havayolu şirketi personeline yardımcı olunuz.

Kayıtlı bagajda ise;

Yolcu, Kayıtlı Bagajı içinde kırılabilir ve bozulabilir maddeler, para, mücevher, değerli madenler, gümüş eşya, senetler veya diğer ticari değerli kağıtlar, pasaport ve diğer hüviyet belgeleri veya örneklerini bulunduramaz. Bu maddede sayılanların Bagaj içinde bulundurulmasından doğacak zarardan taşıyıcı sorumlu tutulamaz.

Yani kontakt lens sıvısı, sıvı ruj, oje, krem, vb. sıvıları kabine alabilmek için, maximum 1 litre hacminde kilitlenebilen poşet içine ,(kilitlenebilen derken, hani şu yiyecek poşetleri oluyor ya ağzını kapatıyorsun bir şerit var iç içe geçiyor onlardan), toplamda 1 litreyi geçmeyecek şekilde hazırlamalısınız. Bunları bagaja koyarsanız sorun çıkmaz. Uçağa, çok ihtiyacınız olan şeyleri alın; ilaç. rujunuzu ojenizi kayıtlı bagajınıza koyun.

Kayıtlı bagajda (checked bagajda) ise içine patlayıcı, alev alıcı, tabiki uyuşturucu kafa yapıcı, tarihi eser değeri olan şeyler koyulmaz. Havaalanından Xray'den geçebilirsiniz bu bagajlarla ama bagajlarınızı check-in'e verdikten sonra bagajlarınız tekrar aşağı katta "shoot" denen yerde güzide güvenlik hizmetleri servisimiz Gözen Air ve terminal işletmecisi TAV ortaklığıyla tekrar xray'den geçirilmekte, bir şey bulunursa hunharca açılmakta, gümrük polisi tarafından herhangi bir ihbar vb. şey varsa cici, şeker, şirin narkotik köpeklerimize koklatılmaktadır.
  • ya ben ilk giderken hiç yiyecek götürmemiştim ama bu gidişim bagajlarım boş o yüzden kahve,çay kurubaklagiller koymak istiyorum artı acı soslu salça kıvamında birşey götürücem inş onu atmazlar bu konuda deneyimi olan arkadaşlar varmıdır acaba??
  • uf ya valiz hazırla, tart sonra bişeyler çıkar tekrar tart bıktım :)
    22.9 geliyo bi tanesi. tartı da dijital ama umarım farklı çıkmaz alanda.
    bir de kanadaya gidiyruz orda aktarma yaparken yerçekimi ivmesi değişeceğinden daha ağır gelecek yaptığım hesaplamalara göre :P
  • Türkiye'den giderken bir iki kilo bazen sorun olmuyo arkadaşlar ama yinede tedbirli gitmek lazım
    birde kişiden kişiye değişiyo benim ve arkadaşın kiloları yaklaşık 50 kilo geliyordu neredeyse aynıydı
    benden para almadılar ondan aldılar ama ne kadar verdi hatırlamıyorum
    ama oradan dönerken Kanadalılar bir gramın hesabını yapıyo valla:))) 50 dolar ödedim ben gelirken bagajlarımın ikiside 23 kiloyu 2-3 kilo aşıyordu bana bagaj başı 50 dolar vereceksin dedi bende çok fazla dedim sonra birindeki 2 kiloyu digerine aktar biri için 50 dolar ver dedi öyle yaptım bende:((

stjohns senin yolculuga az kaldı sanırım heyecan var mı?:))
    gidince anlatırsın artık nasılmış oralar??
  • merhabalar ben mayis 15 thy ile rezarvasyon yaptirmak istiyorum torontodan turkiyeye gidis gelis ben nova scotiadayim fiyatlara baktim 1.143.00 dolar bayagi uygun acaba benim dusundugum mantiklimi sizce veya beklesemmi daha da duser mi fiyatlar ne dersiniz.birde ben odemeyi nasil yapacagimi bilemiyorum kredi kartim yok.eger bilet almak istersem nasil uygun olur veya odemeyi torontaya nasil yapacam.tesekkurler
  • bence geleceginiz tarih belliyse ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz alırsınız çünkü ben Thy sürekli takip ediyordum ve tarih yaklaştıkça fiyatlar artıyo bazen yer bile olmuyo sadece business kalabiliyo
    ödemeyide Nova scotia da bir seyahat şirketine peşin para ödeyerek alırsınız gibi geliyo bana ama bu konuda daha çok bilgisi olan arkadaşlar yardım eder size
  • tesekkurler cevap icin ve gelecegim tarih belli aslinda dediginiz dogru en kisa zamanda almak en mantiklisi bence.
  • holygun,

mide ilacın ve lens solüsyonun beni korkuttu o yüzden hayati önem taşımakta olan tansiyon ilaçlarımı el bagajıma aldım (6 kutu var sorun çıkar diye raporumu da aldım yanıma) lens solüsyonum da 60ml zaten onu da rollonla falan plastik poşete koydum istedikleri gibi.

ayrıca b planım da hazır, checkinde fazla gelirse valizi açıp kalın sweatshirtleri elime alacağım üzerime kat kat giyer binerim bunu hakettiler :)
  • stjohns:

Roll on filan :D bunların hiçbirini yanına alma :) derim ben misal duseldorf hava alanında 2 saat aktarmam wardı. Elimi yüzümü yıkadım ve terminalden içeriye almaya başlamışlardı. Sen var düşün. Roll on u kullanırmısın kullanmazmısın...

Mide ilacını nasıl hiç ettilerse artık anlamadım. Bavulunu kilitleme sen bişey olmaz. check in de eğer kilon fazla derse 1 2 kilo için. Direk açık açık söyle kutuplardan geçicez. İsterseniz içinden 2 kazagımı çıkarayım de. Karşındaki heralde seni anlar tmm der. Yok para ödüycen derse. Önünde aç bavulu çıkar giy pis pis te suradına bak. Hiç bir şey diyemez. 3 tane montu üst üste giyip gidenleri gördüm.

Ama şunada hazırlıklı ol :) güvenlik kontrolünde üzerindeki herşeyi çıkarıorsun. en alttaki t-shirt yada gömleğe kadar... :) Kemer filan warsa çıkartıosun. Küpe saat zart zurt üfff onları tekrar giymesi war. :)

Öle ayakkabı filanda çıkarttırmıolar :) Ben ilk defa yurt dışına çıkıodum. Resmen 3.5 atıodu ama gel görki istanbul izmir otobüsüne yetişmek binmek daha büyük dert :)
  • kontuarda valizden sweat vs çıkarıp giyenlerden olabilirim evet :)
    evdeki tartmalarıma göre biri 22.8 diğeri 23.2kg. yani kusursuz bir düzenleme yapmış gibi gözüksem de tartının yanılma payını hesaba katmadım. kilit kullamamak en iyisi evet bakacaklarsa da rahat rahat baksınlar. bu bagajı açıp bakma işini kim yapıyor onu merak ettim. yani checkinde bagajları verdikten sonra tekrar bir güvenlik kontrolünden mi geçiyor bunlar türkiyede? yoksa kanada'da veya vardığımız yerdeki görevliler mi açıp bakıyorlar?

ben zaten tshirt+şort ile geliyorum alana soyunacak bişey olmayacak aksine işte kontuarda bol bol üzerime giyebilirim :)
    otobüs dert demişsin benim derdim de otogardan havaalanına metroyla geçmek. metroya inene kadar sorun aslında sonrası kolay. 2 tane büyük valzim bir kabin içi ufak valizim, bir laptop çantam bir de sırt çantam var :S
  • valizlere açıp bakmıyolar ya yok öle bişey.alıyosun geçiosun benm başıma gelmedi valla.
  • Check in den sonra alınan bagajlar her uçak değişimininde sen farkında olmadan (eline almadıgın için) her defasında güvenlik kontrolünden geçiyor...

40 kg bavul diosun :) içine koy bakalım patlayıcıyı noluyor :D gör o uçak...

Bu kontrol sırasında beğenmezse açıp bakıo
  • neyse ki uçak değişimi yok bizde.
    istanbuldan verip torontoda alacağız, sonra orada bir gece konaklayıp ertesi gün diğer uçak.
  • bu arada cn tower a mı çıksak ne yapsak torontodaki günümüz için?
    kanadanın en büyük oyun parkı da torontodaymış sanırım ona mı gitsek bilemedim.
  • dieylim ki valizlerimizin agirliginda bir sorun yok ama icine yiyecek seyler koymussak ? ne biliyim hazir manti, aci sos.. pastirma =)

gecen kanaya girisimde gecenin 3 de valiz hazirladigim icin hersey karman cormandi ve annecigim de el valizime kremlerimi parfumlerimi koymustu.. dahasi mantilar ve pastirma ve kavurmada vardi =) londranda kremlerim ve losyonlarima el koydular.. kanada'ya giristede kavurmam ve sucugumu aldilar Allahtan pastirma va mantilarim kapali paketteydi fark etmediler..

ama almalariini sebebi ucakta bana verdikleri fromda yaninizda yiyecek; yumurta hamur ve et urunu var mi sorusunu, evt diye cevaplamis olmamdi..

bu arada kayserili deilim/.. :)
  • bende sucuk falan koyucam oradaki arkadaşlar çok istediler ama uçaga verecegim bagaja koymak istiyorum ben oradan da alırlar mı acaba???
    belki seninki el bagajında oldugu için aldılar
  • bilemiyorum ama benimkilerini almalarinin nedeni ucakta verdikeri formdaki soruyu evet olarak yanitlamamdi..

bu konuda baska tecrubesi olan var mi?? bir kac ay sonra Tr ye gidicem, donuste tekrar sorun istemiyorum..
  • ben tr ye gelirken çikolata,maple kurabiye, pancake tozu, maple surup ve bir kaç baharat koydum bi sorun olmadı bakalım giderken ne olcak
  • Sucuğu el bagajına almazlar. Bagaja koyun sorun olmaz büyük ihtimal. Ben neler taşıyan gördüm. Aşkaabat'tan kavun getiren yolcu vardı, kavunu bagaj alım bantından almadığı için çalışan arkadaşlarla imha ettik (!)

Ayrıca bende Kanada'ya giderken kuru toz halinde tarhana götürmüştüm. Sorun çıkmadı. Check-in memuruna yanımda tarhana olduğunu söyledim o da sorun çıkamyacağını söyledi. Türkiye'den giderken istediğinizi götürün, check-in memuruna sorun o şunu bunu götüremezsiniz dediğinde yanınzdaki kişiye verin. Tarhana götürmeyi unutmayın, şahane oluyor Subeez akşamlarından sonra hahaha.
  • ben tarhana da aldım unuturmuyum valla o kadar şey koydum bakalım inş almazlar
  • declaration form a yemek war derseniz bu o bavulun açılmasını gerektirir. Eğer yemek sokucaksanız inkar ediceksiniz.

yok diceksiniz denk gelirde açılırsa. işte o zaman ya budamı yasak filan deyip salağa yatcanız ama yalan beyanat filan. bide kıl birine eşref saatinde olmayan birine denk gelirseniz işte o zaman dert olur başınıza. Ben hiçbirşey getirmedim yiyecek olarak ynaımda.. o yüzden kafam rahattı. burda her halt war zaten. geitrcegim 1 kilo peynir 2 kilo sucuk vesaire de zaten 1 ayda bitip gidicek :D

ben hemen boşluga düşmeyi seçtim. iyide oldu. restaurantları öğreniorum...
  • Herkese Merhaba ;

Biraz önce KLM hava yolları ile görüştüm bagaj limitleri 2 adet max 23 kilo bagaj + 1 adet max 12 kg el bagajı imiş.Bana gayet iyi geldi aslında 60 kg yapar toplamı :) Merak eden vardır diye paylaşayım dedim.
  • Herkese selamlar,
    Bu konuyu daha önce başka bir yerde açmış olduğumu farkederek bir de buradan şansımı deyeyeyim dedim.

Uçuş güzergahım İstanbul-Frankfurt, Frankfurt-Calgary, Calgary-Vancouver. Dolayısıyla, Kanada da ilk olarak Calgary'e ayak basmış olacağım.

1- Tüm vize işlemlerimi acaba ilk olarak Calgary'de mi halledeceğim? (Pek ihtimal vermiyorum ama)

2- Eğer vize işlemlerimi Vancouver'da halledecek isem, yolcu eşyalarımı (bagajlarımı) Calgary'den Vancouver'a gidişimde (havayolu şirketi Air Canada olacağından) orada (Calgary'de) bir işlem yapıyor muyum? Eşyalarımı alıp tekrardan check-in yapmam gerekiyor mu? Sanırım burada (Calgary'de) domestic hattın olduğu yere gitmem gerekiyor. Yolculuğunu Calgary'den gerçekleştirenler veya bu hususu bilenler varsa beni aydınlatırlarsa müteşekkir olacağım.
  • 1-

Tüm vize işlemlerini calgary de yapacaksın.

2-

Bavulların sana verilecek. elinde bavullar ile domestic alana geçicen.
  • Yanıtınız için teşekkür ederim.

Bu kötü oldu benim için lakin Calgary'de 2 saatlik sürede umarım tüm bu işlemlerimi gerçekleştirebilirim.
  • orçun kafana bunları takmayacaksın.

binecen uçagına. uyku hapını atıcan. mis gibi uyuyacaksın.
  • Peki öyle olsun Holygun :) Atalım uyuyalım :))
  • Herkese Selamlar,

Agustos ayinda Calgary'ye British Airways ile Calgary'ye ucacagim. Su ana kadar okudugum yorumlarda bagaj hakki 23 kg + 23 kg (toplam 46) + 12 kg el bagaji seklindeydi fakat BA'in resmi sitesinde soyle bir ifade var: "Checked baggage allowance 1 bags at 23kg each (max. bag weight 23kg) per adult / child.". Direk kopyalayip yapistirdim, 1 bags nedir onu da anlamis degilim :) max 23 kg'lik tek bagaj hakkim var mi demek oluyor? Bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilirse sevinirim..
  • GulcanGulcan
    Moderatör
    Evet, bagaj limitleri artik tek bavula indirildi. 23 kg bavul + el bagaji seklinde. Ikinci bavul icin 40-50 Euro gibi bir miktar odeyip yanina alabiliyorsun istersen.
  • adamlar gelip ülkemizde fink atıyor bize gelince 500. sınıf insan muamelesi yapıyorlar