jeoloji mühendisi olarak kanada
  • herkese selamlar,ben foruma yeni katılan genç jeoloji mühendisiyim,ben türkiye şartlarında çaılşmayı fazla düşünmeyen 1 mühendisim,ama mesleğimi kanada da yapabilirmiyim? orada mesleğimdeki eleman eksikliği varmı? ve bizim mühendislik diplomamızın orada geçerliliği nasıl bunları bilmiyorum??
    ek 1 eğitime tabii tutuyorlarmı ? geoteknik mühendisimi ihtiyaçları var yoksa petrol mühendisi??? ingilizce toefl v.b şartları neler bu konu hakkında bilgi almak istiyorum? eğer yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden teşekkürler
  • kanadada geoteknik alanında çalışma çok fazla. ama jeoloji mühendisi ne yapar bilmem ( yani undergrad eğitimininiz konusunda bilgim yok ) genelde kanadada inşaat çok ama geoteknik alanında çalışmada o derece fazla.

ben sahsen bir inşaat mühendisiyim. söylenen şu eğer inş müh. isen ve geoteknik alanında master yapıosan yada alanın o ise iş bulamamama diye bir sey yok deniliyor.

ancak burada çalışmak için sanırım. Master eğitimi yapmanız lazım. daha sonra 1 sene (sanırım) tecrübeli muhendisin altında çalışmanız daha sonra da P. Eng olmanız gerekli. Türkiyedeki yetkin muhendislik sistemide burada war.

bu PEng i sınavına girerek direk alma şeklide var sanırım ancak o sınavlarında öle kolay oldugunu sanmıyorum. Ama genede sizden bir tecrübe mutlaka istenir.

O yüzden kanadaya gelip hoppacık diyip hemen mühendislik yapmanız zor.

Mühendislik diplomanıza bakan eden yok. Ben üniversiteye kayıt olurken benden hiçbirşey istemediler denebilir. Onlar zaten sizi tartıyorlar. Ona göre karar veriyorlar. Sizde ışık görürlerse zaten iş teklifi size geliyor.

Burada eğer kendinizi ispatlarsanız mühendis olarak ayda NET olarak cebinize ilk başlangıç 3300- 3500 dolar cıvarı para girmekte.

TOEFL yada IELTS sınavını geçmeniz lazım üniversite yada kolej eğitimine başvuracaksanız. Genelde 80-100 bareminde değişen TOEFL sonucu istenir.
    6 ile 7 aralıgındada değişen IELTS Academic sınav sonucları Kafii dir.

Umarım yeterlidir :)
  • saint's johns vardi bu forumda, o jeoloji muhendisligi okuyordu, sana iyi bilgi verir.
    Ama kanadada jeoloji muhendisligi gecerli bir bolum.
  • Sn. Stjohns,

Eşim ve ben Entrepreneurs kategorisinden başvuru yaptık. Eşim Jeofizik Yüksek Mühendisi, Türkiye'de mesleğini hiç yapmadı. Sanırız birkaç aya kadar bizim göçmenlik vizemiz çıkacak. Kanada'ya geldiğimizde eşim mesleği ile alakalı bir iş yapmak istiyor. Sizce öncelikle Kanada da bir üniversite de tekrar bir Master mi yapmalı ? Öyle ise hangi üniversite olmalı, siz nereyi tavsiye edersiniz ? Eğer bu konular hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun oluruz.

Saygılarımızla
  • Sn. stjohns,

Bilgilendirme için teşekkür ederim.
    Evet eşimin yüksek lisans not ortalaması 85-86 gibi birşey 100 üzerinden yani.
    Doktora bizce de mantıklı olacaktır. Yarın hocalarıyla görüşecek ve onlardan da biraz bilgi almaya çalışacak.
    Siz hangi üniversitedesiniz acaba ?
    Doktora başvurusunu oraya geldiğimizde direkt yapabilir mi, yada henüz gelmeden şimdiden yapabilir mi ?

Saygılarımla
  • arkadaşlar öncelikle teşekkür ederim,
    kanadada geoteknik mühendislerinin calışma imkanları nasıl sosyal hakları nasıl hafta sonu tatıllerı nasıl ,cumartesi pazar çalışma varmı ve aldığı maaşlar nekadar?
    petrol mühendislerinin çalışma şartları nasıl sosyal hakları nasıl,haftasonu tatıllerı nasıl ,cumartesi pazar çalışma varmı ve aldığı maaşlar nekadar?
    kanadada geoteknık muhendisliğinin geleceği nasıl? petrol mühendisliğinin geleceği nasıl?
    sizce ben yüksek lisans ı burada mı yapmalıyım yoksa kanadada damı?
    orada science olarak görülüyoruz ama burada mühendislik ?burada jeoloji mühendisliğinde geo teknik üzerine mi yapayım yoksa inşaat mühendisliğinde geoteknık üzerine mi yapayım? veya hut burada petrol üzerine mi yüksek lisans yapayım? diploma not ortalamam 2,68/4 buna göre bana yardımcı olursanız sevinirim
    kanada da yüksek lisans yapmak için şartlar neler,ücret ne kadar? diplomamızın denklığı nasıl oralarda? lütfennn yardımcı olun!!!!!!!!
    şimdiden yardımlarınız için teşekkürler
  • Sn. Stjohns öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
    ben türkiye de mesleğimize yeteri kadar değer verildiğini düşünmediğim için bu ülkede mesleğimi yapmak istemiyorum
    2008 mezunu ,askerliğini yeni bitirmiş 1 mühendis olarak kafam çok karışık? burada kendi mesleğimle iş aramamaktayım arasamda bulacağımı düşünmemekteyım?
    en az 3-5 yıl tecrübe istıyolar? oda bende yok ,ondan basvuru yapmıyorum?
    orada yüksek lisans yapmak zormu,siz burslumu yapmaktasınız veyahut kendi paranızlamı?
    şartlar nasıl ,yüksek lisans yapmak buraya kıyasla zormu? siz ne üzerine yüksek lisans yapmaktasınız?
    bana hangi alanı tavsiye edersiniz? stajımı metro tünel inşaatı üzerine yaptım fakat bitirme ödevini ise mermer üzerine yaptım
    kaya ve zemın mekanığıne ilgi duymaktayım, sayısal problemlerle uğraşmak hosuma gidiyor,petrol mühendisliğine ilgim var fakat petrol mühendisliği hakkında fazla bilgim yok ?petrol muhendislerinin ders içerikleri nasıl,hangi özellıkler ağır basıyor? petrol mühendislerinin aldığı maaşlar ne kadar ? ülkenin hangi eyaletlerinde iş buluyorlar?
    petrol muhendisleri açığı çokmu bu alımlar ne zamana kadar devam edebilir?geo teknık muhendislerinin maaşları ne kadar? ülkede hangi eyaletlerde iş bulabiliyorlar?
    ama kanada konusunda ise çok kararlıyım bu ülkenin tam benım aradığım ülke olduğunu düşünmekteyım
    ama yazdığınız yazıya bakılırsa petrol muhendislerinin maaşlarının çok olduğunu fakat üstü kapalı huzurlarının olmadığını olarak söylemektesiniz? calışma sartları cok zormu
    tavsiyeniz nedir? buradan oraya giderken biz jeologlara torpilleri varmı (kolaylık açısından)??? orta düzeyde ingilizce bilgisim var? orada yüksek lisans yaparken çalışma imkanı varmı??? siz kanada hangi eyalette yaşıyorsunuz hangi üniversitede yüksek lisans yapmaktasınız?
    yüksek lisans lisansı burada mı yapayım yoksa orada mı? burada veyahut orada yapacaksam geoteknık mı olsun petrol muhendisliğimi ? lütfen kafam cok karısık
    yardımcı olurmusunuz??????
  • Sn. Stjohns;
    merhaba,
    benim yüksek lisans not ortalamam 85.60, 4'lük sisteme göre 3.38 oluyor sanırım, yök ün sayfasından baktım. 4'e yakın olmalı demiştiniz. 3.38, 4'e yakın değil ama yine de şansım olabilir mi sizce? yüksek lisans konumda geoteknik üzerine. TEz konum "Senirkent heyelanınız geoteknik yöntemlerle araştırılması" bunun bir artısı olur mu?
    bir de huzur var mı bilmem demiştiniz. bununla neyi kasdettiniz?
  • Genel
    Arkadaşlar, mesleki kazanımlar yada ortalama ücretler vesaire hakkında her zaman bir merak ve karşılaştırma sözkonusu oluyor, bu yüzden aşağıda size Kanada Hükümeti İşçi, Personel Mesleki Pazar bilgi sitesinin linkini veriyorum, buradan rahatça mesleğinizle ilgili sahip olduğunuz yada olacağınız kariyer sonucu ve hatta daha sonra nerede çalışmak istediğinize dayalı alacağınız minumum ücretleri net ve saatsel, aylık yada yıllık karşılıklarını, vergileri vesaire öğrenebilirsiniz. Kanada'nın güzelliği bu fiyatların altında sizi çalıştıramamalarıdır. Buna göre karşılaştırmalarınızı yapabilirsiniz. Hatta hangi meslek için hangi eğitim, minumum gereklilikler vesaire hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.
    Ücret ve Maaş
  • stjohns teşekkürler, çukurova üniversitesi mezunuyum
    ama yazdığınız yazıya bakılırsa petrol muhendislerinin maaşlarının çok olduğunu fakat üstü kapalı huzurlarının olmadığını olarak söylemektesiniz? calışma sartları cok zormu
    tavsiyeniz nedir? buradan oraya giderken biz jeologlara torpilleri varmı (kolaylık açısından)??? orta düzeyde ingilizce bilgim var? orada yüksek lisans yaparken çalışma imkanı varmı??? siz kanada hangi eyalette yaşıyorsunuz hangi üniversitede yüksek lisans yapmaktasınız?
    yüksek lisans lisansı burada mı yapayım yoksa orada mı?
  • sayın stjohns,
    sizin bana petrol üzerine tavsiye edebileceğiniz bir yüksek lisans konusu varmıdır? aklım hep şu noktada kaldı petrol muhendislerinin maaşlarının çok olduğunu fakat üstü kapalı huzurlarının olmadığını olarak söylemektesiniz? calışma sartları cok zormu tavsiyeniz nedir?hangi üniversitede yüksek lisans yapmaktasınız? türkiyeden hangi üniversite çıkışlısınız?
  • Sn. Stjohns,
    Bilgiler için tekrar teşekkürler.
    Lisans notum düşük olduğu için, doktora yapmam daha mantıklı. Doktora için Memorial Üniversitesini tercih edebilirim, özellikle bir diğer sayfadaki yorumlardan sonra. Eğer burs alabilirsem, doktora için herhangi bir ücret ödeyecekmiyim bilginiz var mı acaba ? Doktora yaparken aynı zamanda ücretli çalışabilme şansım var mı ?

Saygılarımla
  • teşekkür ederim sayın stjohns,
    kusura kalmayın kanada'da türkiyede odtü ve itü de olan petrol muhendisliği var gibi düşünmüştüm
    yanı jeoloji üzerine yüksek lisans ta konunuza bakarsınız diyorsunuz? ben yüksek lisansımı burada yapıp ondan sonrada oraya doktoraya gidip orada akademısyen olmak ıstesem bana yardımcı olurlarmı, kolaylık sağlarlarmı
    yüksek lisans yaparken vaktım kalmıyor diyorsunuz?? cok mu arastırmaya itiyorlar sizi veyahut başka görevleriniz mi var?
    saygılarımla esenlıkler dilerim
  • Sn Stjohns;
    doktora için lisans notu kaç olmalıdır?
  • slm arkadaslar bende İÜ jeofizik müh mezunuyum ve suanda bogazıcı üniv kandıllı rasathanesınde yuksek lısans yapıorum. Kanadada doktoramı devam ettirmek(UBC,Toronto veya Victoria üniversitesinde) ve ordakı üniversitede veya özel sırkette yaşamımı surdurmek ıstıorum..Bana önereceğiniz bişeyler varmı??
  • teşekkürler stjohns.
  • stjohns;
    baştada yazmıştık ama tekrar hatırlatmak istedim. Biz entreprenuar olarak başvurduk. Bu şekilde göçmen olarak giriş yapacağız inşallah. Oraya gidince doktora için başvurursam, ingilizce için kendileri mi test yapar?
  • stjohns

evet bogazıcının kendı sınavını gecmıstım.. ama toefl da almam lasm sanırım doktora ıcın... gre cart curt fılan... bıde tezım senye baslıck.. kandıllı sısmolojı alanında daha baskın rol oynuo..kanadada sısmolojıstlerın yeri nedir arkadaslar? ben normalde jeotermal konusu alanında yapmak ıstıorum ama kararsızım da...
  • stjohns;
    benim yüksek lisans tezim jeoteknik üzerine idi. Jeoteknik daha fazla mı tercih ediliyor? Birde yüksek lisans hocamın calgary de tanıdığı bir şirket var. Oraya gidince iş bulmama faydası olur mu? Burada beraber bir çalışma yürütmüşlerdi, ayrıca hocamdan da referans mektubu alacağım. Siz ne dersiniz?
  • Akita, Stjohns
    Merhaba, konuyu takip ediyorum ve paylaşımınız gerçekten güzel bende sizlere bu aydın beyinlere ufak bir nacizane yardım edeyim, sizlere Doktor Robert Donahue'nun iletişim adresini vereceğim. Jeoloji mühendisliği, ve Jeoteknik konusunda aklınıza gelebilecek ve merak ettikleriniz hakkında hatta nasıl bir yol izlemeli vesaire hakkında bir öğretici bir öğretmen gibi danışabilirsiniz. Kendisi sanırım şuan Alberta-Edmonton'da olması lazım. Saskatchewan 1991 mezunudur. Uzun süredir görüşemedim ama yardımı mutlaka olacaktır.
    Robert Donahue ; rdonahue@ualberta.ca
  • Sn. Excellans,
    İlginiz için çok teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz mail adresine durumumu izah eden bir e-mail yolldım.
    Gelen cevaptan sizi de haberdar edeceğim.

Saygılarımla
  • Akita
    Önemli değil, ne demek..
  • Sn Stjohns
    Ben jeoloji mühendisliği son sınıf öğrencisiyim 1.sınıftan beri tek hayalim kanada da mesleğimi sürdürmek veya yüksek lisans yapıp tekrar ülkeme dönmek.Öncelikle hiç bir şeyin basit ve kolay olmadığını biliyorum yani orda da kalsam bir iş bulmakta zorlanabileceğimi veya yüksek lisans yaparkende aynı şekillde zor olacağı kanısındayım.benim size sormak istediğim kanada da yüksek lisans yapmak için hangi şartlar gerekli mesela ne kadarlık bir birikim ile orada yüksek lisansımı tamamlıyabilirim yani bu bana kaça patlar:).yüksek lisans yapmayı kesin olarak düşünüyorum.Ve bu konuda sizin önerebileceğiniz başka alternatif ülkeler varmı?sizin tecrubelerinizden yararlanarak. yurt dışında genel olarak master yapmanın zorlukları neler ve önerirmisiniz?Bizim mesleğin en iyi olarak tanıyan ülke hangisi?tabi bu sorularım öncelikle kanada yı baz alanılarak cevaplanırsa çok minnettar olurum.şimdiden teşekkür ederim...
  • forumun yer bilimleri insani olarak hemen cevaplayayim :)

oncelikle her universitenin kabul sartlari farklidir web sitelerinden ogrenebilirsin ama genellemem gerekirse;

- toefl disinda bir sey gerekmiyor cogu universitede
    - lisans not ortalaman en az 75/3 ise fellowship/funding alacagin garanti (yer bilimlerinde %100 diyebilirim)
    - lisans not ortalaman 75 in altindaysa masteri turkiyede yapip doktora icin kanada'ya basvurmani onerebilirim. turkiye'deki master programlarinda 100/4 mezuniyet notu cok yaygin :)
    - fellowship okul harcini ve yasam giderlerini karsilayacak sekilde verilir, yani sana patlayacagi miktar sifir kanada dolari. ayni zamanda part-time bir iste de calisabilirsin (alaninla alakali veya alakasiz)
    - daha once ingilizce dilde egitim gormemissen biraz zorlanabilirsin zira yuksek lisans dersleri normalden daha zor ve ilk donem biraz sorun olabilir. ama atlatilmayacak gibi degil. benim bulundugum universitede sadece 2 ders almak gerekiyor sonrasi tez.
    - onerim ilgilendigin alanda calisan profesorleri bulup onlara mesaj atman. ilgilendigini ve yeterli oldugun konusunda profesoru ikna edersen geri kalan islemler formalite ve dokumantasyondan ibaret.

ben jeofizik alaninda calisiyorum ve oil/gas sektoruyle alakaliyim. jeoloji icin maden konusunda inanilmaz bir acik var ve surekli ise aliyor insanlar. tabiki oil/gas ile ilgiliysen bu konuda shale gas ne biliyim kayac poroziteleri vesayir sektorun begenebilecegi alanlarda calismayi secebilirsin. projenin sektorle alakali olmasi bir avantaj ama sart degil. burdaki bazi jeolog arkadaslarimin projeleri maden sirketleri ortakli oldugundan onlarin mezuniyet sonrasi isleri bile hazir zira suanda bile onlarin isini yapiyorlar. ancak benim projem ilgilendigim alan olan oil/gas ile alakali olmamasina ragmen yaz icin buyuk bir sirkette is ayarlamayi basardim. genel olarak kendini gelistirip transfer edilebilir yetenekler gelistirmen bir cok sirketi etkileyecektir.

son olarak meslegini icra etmek istiyorsan kanada yer bilimlerine en cok deger veren ulkelerden diyebilirim. (burs olanaklari, arastirma onergeleri vesayir inanilmaz meblaglar harciyorlar ve eleman acigi yuksek).

bol sans.
  • herkese merhabalar !! ben inşaat mühendisiyim ve ulaştırma ana bilim dalında yüksek lisans yapıyorum ; kanada da çalışşmak istiyorum fakat neler gerekiyor bilmiyorum ? yüksek lisans diplomamla orada çalışabilir miyim , denklik veriyorlar mı ? lisans diplomalarına vermediklerini duymuştum ?? eğer master diplomasına denklik vermiyorlarsa orada müh. olarak çalışabilmem için benden ne istiyorlar ve ulaştırma üzerine master yapmamın bir avantajı olur mu orada çalışabilmek için ? dil yeterliliği için toefl mı istiyorlar sadece , kaç almam gerekiyor mesela ?? bu sorularıma yanıt verebilirseniz çok sevinirim , şimdiden teşekkür ederim...