Kanada da grafik ve 3d tasarım sektörü
  • Merhaba arkadaslar ilk basta burda sorulara cevap vererek bizi bilgilendiren arkadaslara tesekür ederim.

Benimde bir kac sorum olucak Torontoya ilk basta dil daha sonra sertifikasyon progranlarına katılarak gitmeye karar verdim.Su anda bir reklam firmasında
    fuar standı tasarımcısı olarak calısıyorum 3 yıllık tecrübem var daha öncede 3D mimari illüstrasyon ve animasyon yapıyordum. Bu sektörle ilgili olarak egitim veren kollejleri buldum.
    Egitim alırken bir yandanda parttime veya freelance olarak buiş kolunda calısmak istiyorum acaba saat ücretlerini bilen var mı ve bu sektörün Kanadada nasıl işlediğini bilen bana bu konuda yol gösterebilen biri olursa cok sevinirim.
  • ErtiErti
    Moderatör
    part time çalışman için 6 ve üzeri, lise üstü derece programına kaydolman gerektiğini de biliyorsundur. Zaten alanın da lise üstü derece programı olduğu için eğer katılacağın diploma programı 6 üzeri ise, hafta içi part time toplam 20 saate kadar; okul bitirince de eğitim süren kadar yasal çalışma iznin de olur. Ayrıca okulun co-op desteği varsa, 2 term sonunda bir, alanında faaliyet gösteren bir iş yerinde birkaç aylığında ücretli staj hakkın olur. Part-time çalışanlara ödenen ücret saat başı 10-15 dolar arasıdır genelde. Co-op'da ödenen ücret ise işyeriyle anlaşmana bağlıdır, yüksek ücret bile alabilirsin. Yalnız part time çalışabilmek için önce, part time çalışabilmene olanak tanıyan bir programa kaydolduğunu destekleyen belgelerle, work permit (çalışma izni için) göçmenlik bürolarına başvurmalısın.
  • Cevabın icin tesekür ederim bu işi biliyorumusun bilmiyorum ama freelance ücretler hakkında bir bilgin var mı peki ? yani proje basına ne kadar ödeme alabiliyosun piyasaı ne durumdadır ?
  • ErtiErti
    Moderatör
    Bilmiyorum. Çünkü burada proje bazlı çalışan hiç tanıdığım olmadı. Ücretler süreye ve projenin kapsamına göre değişir diye düşünüyorum. Eğer böyle bir tecrübe yaşamış birine rastlarsam sorar ederim.
    Bu arada Kanada'da 3D animasyon ve modelleme konusunda "çok yetenekliysen", iş şansın fazla. Özellikle USA animation firmaları yelkenleri indirirken, Canada'dakiler vergi indirimleri ve hükümet teşvik pirimleri ile ofis ve çalışan sayılarını artırmaya başladılar. Mesela Vancouver merkezli Bardel Entertainment'in partnerleri arasında FOX studios ve Dreamworks var. Şu an yetenekli animasyoncular arıyorlar, iş vermek için. Bardel Entertainment
  • aslında benım ılgı ve yetenek alanım fuar standı tasarımı uzerıne almayı plamladıgım egıtımde bunu uzerıne
  • ErtiErti
    Moderatör
    Tekrar selam,
    aslında direkt yetenek alanına yönelik bir program olduğunu sanmıyorum ama mimari ilustrasyon ve animasyon ile ilgili bir derece programının course offeringleri arasında fuar standı tasarımın (karşılığı "exhitibition stand design" olsa gerek) olabileceğini düşünüyorum.
  • bıraz arastırma yaptım anladıgım kadarıyla interior design ile baglantılı tek basına boyle bır egıtım yok anladıgım sanırım benım ıcın en dogrusu bu yonde bır egıtım almak olcak ya en cok aklıma takılan daha dogrusu bende soru ıseretı uyandıran bu egıtımı alıp orda ısız kalabılırmıyım burnumu surtup donmek ıstemem ;) ne dersın erti
  • @Erti
    Merhabalar öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkr ederm,gerçekten çok faydalı bir site ve herkes birbirine bilgisi dahilinde yardımcı olmaya çalışıyor.
    Benimde bir sorum olacaktı.Bende 3d animasyon konusunda eğitim almak istiyorum,bildiğim kadarıyla bu eğitimi veren ve benim öğrenebildiğim en iyi okul VancouverFilmSchool,fakat fiyatı baya yüksek :( Acaba bu konuyla alakalı bu eğitimi veren ve sonrasında çalışma izni alabileceğim bşka okul var mı?
    Şimdiden teşekkürler :)